Subotički student partner Microsofta

Kompanija „Microsoft” izabrala je Henrika Labadija za svog student-partnera ove godine za Srbiju. Priznanje studentu treće godine informatike na Visokoj tehničkoj školi strukovnih studija u Subotici usledilo je nakon tri njegova učešća na „Microsoftovom” takmičenju „Imedžin kap”, kao i niza predavanja koja je držao kolegama studentima i srednjoškolcima.

vts subotica

– Ovo je veliko priznanje, a bilo bi divno ukoliko bih se nakon ove nacionalne selekcije našao i među izabranima koji će putovati u sedište kompanije u Sijetl – kaže nam Labadi.

Apsolvent, pred kojim je pisanje diplomskog rada, zna da je pred njim duga staza, jer u informatici nema stajanja, pošto se lako gubi korak sa novim tehnologijama. To je i jedan od razloga zbog čega pod mentorstvom prof. dr Zlatka Čovića, šefa katedre za informatiku, učenici Visoke tehničke škole strukovnih studija od 2011. godine učestvuju na „Microsoftovom” takmičenju.

Učesnici imaju zadatak da koristeći kompjuterski jezik kompanije, ili neki uređaj, naprave novi program koji će biti od pomoći ljudima, posebno ugroženim kategorijama. Profesor Čović za „Politiku” objašnjava da su prve godine uradili projekat iz oblasti zaštite životne sredine, sa kojim su bili četvrti u Srbiji, pod nazivom „Eko volonter”.

– Razradili smo mobilnu aplikaciju i internet-sajt koji je omogućavao korisniku da slika neku divlju deponiju, ili mesto puno otpada i postavi na sajt, pri čemu bi se to očitavalo na mapi Srbije. Okruzi sa više ovakvih otpada bi bili označeni crveno, dok bi oni gde bi se preduzelo čišćenje menjali boju u zeleno. Računalo se na svest ljudi i njihovu spremnost da Srbiju učine čistijim i boljim mestom, ali smo ugradili i mehanizme provere: da neka deponija postoji bilo je potrebno da je potvrdi više korisnika „Eko volontera” – priča Čović.

Sledeći zajednički projekat u kom je učestvovao Labadi bio je 2012. godine, kada su napravili „digitalni štap”. Mobilni telefon su uz dodatke pretvorili u aparat koji je slepim i slabovidim osobama služio kao beli štap i „javljao” blizinu predmeta. Sa ovim projektom pobedili su u Srbiji i otišli na „Microsoftovo” svetsko takmičenje u Australiji, gde su po brojnosti i opremljenosti bili jedna od najskromnijih ekipa. Nacionalno takmičenje ponovo je održano 2014. godine, kada su razradili aplikaciju koja olakšava učenje znakovnog jezika.

– Iako naši projekti na takmičenjima dobijaju priznanja, a grupe kojima su namenjene ih dobro ocenjuju, oni nisu naišli na širu primenu i prihvatanje – kaže dr Čović.

Direktorka Visoke tehničke škole strukovnih studija dr Eva Pataki dodaje da su ova priznanja ipak značajna, jer predstavljaju priznanje i studentima i profesorima.

– Aktivno sarađujemo sa više od trideset firmi, uglavnom malih i srednjih preduzeća, a nedavno smo potpisali ugovor i sa kompanijom „Norma grupa” iz Slobodne zone u Subotici, koja traži naše studente iz svih studijskih programa – kaže Pataki.

Studenti su za ovogodišnje „Microsoftovo” takmičenje već pripremili novi projekat.

– Odlučili smo da napravimo „pametnu čašu” koja bi sledila preporuke lekara da dnevno treba piti određenu količinu vode. Čašu smo povezali sa mobilnim telefonom i ona javlja svako značajno odstupanje od preporučene doze – otkriva nam Henrik Labadi. 

 

POLITIKA



KOMENTARI

  1. Daddy kaže:

    Mocno! Cestitke!

  2. vokile kaže:

    Ima i lepih vesti iz ove ustanove, cestitke! 

     

OSTAVITE KOMENTAR

58 + = 64

IMPORTANT! To be able to proceed, you need to solve the following simple math (so we know that you are a human) :-)

What is 15 + 14 ?
Please leave these two fields as-is: