Nakon konferencije za štampu koju su organizovali predstavnici oba sindikata zastupljena u Dečijem pozorištu, smatramo neophodnim da se oglasimo saopštenjem.
Naime, po navodima oba sindikata, jedini razlog njihovog sindikalnog rada u Dečijem pozorištu je smena direktorice ustanove. Uporni u svojoj nameri, prenebregli su nekoliko bitnih činjenica, između ostalog i ta da direktora ustanove shodno Zakonu o kulturi imenuje i razrešava Osnivač tj.Skupština grada Subotice,a ne sindikati niti UO.

Čak iako se zanemari činjenica da se od kada je sadašnja direktorka postavljena na ovo mesto poboljšao rad pozorišta, o čemu svedoče i mnogobrojna priznanja i osvojene nagrade u poslednjih par godina, kao i činjenica da je Dečije pozorište postalo cenjeno kako u zemlji tako i u inostranstvu, sami zahtevi sindikata apsolutno su nepotkrepljeni argumentima na osnovu kojih bi se uopšte razmatrala smena direktorkeo od strane zakonom ovlašćenog predlagača.
Štrajk sproveden u kolektivu bio je još jedna farsa predstavnika sindikata,jer je svima poznato da u ustanovama ovog tipa ne postoji radno vreme u klasičnom smislu,t.j nema definisanog dolaska i odlaska na posao,pa je teško utvrditi kada i gde su predstavnici sindikata štrajkovali.
Odlukom o maksimalnom broju zaposlenih na neodređeno vreme u sistemu lokalne samouprave Grada Subotice za 2015.godinu koju je donela Skupština grada a shodno Odluci na nivou Republike,u Dečijem pozorištu došlo je do smanjenja broja zaposlenih sa 37 na 32.Tada su dobrovoljno iz kolektiva otišla tri radnika a rangiranjem liste tj. bodovanjem tehnološkim viškom proglašena su još dva glumca-lutkara, koji su odlukom Suda vraćeni na posao u 2017-toj godini.
Rukovodilac organizacione jedinice u skladu sa zakonskom procedurom, dužan je da donese odluku ko će biti tehnološki višak, rukovodeći se potrebom da se očuva kontinuitet rada i ne ugrozi osnovna delatnost ustanove, što znači da je bila realna mogućnost da tehnološki višak bude i neko od glumaca kojih ima najviše među zaposlenima,dok su ostali zaposleni koji obavljaju poslove bez kojih pozorište ne bi moglo funkcionisati u daleko manjem broju, ili čak samo po jedan .
UO je u skladu sa zakonom sproveo proceduru za proglašenje tehnološkog viška sve u cilju smanjenja broja zaposlenih po Odluci o maksimalnom broju za 2015. Nesporno je da je sudskom odlukom dvoje zaposlenih koji su proglašeni viškom vraćeni na posao, ali kod jedne od dva zaposlena je sudska odluka takva zbog proceduralne greške a ne zbog nepravilnog bodovanja.Nakon sprovedenog ponovnog postupka bodovanja utvrđeno je da je ista zaposlena ponovo imala najmanji broj bodova.Iz tog razloga ponovo je proglašena tehnološkim viškom.
Sindikat insistira na sasvim drugom pristupu sistematizaciji radnih mesta koja nije u skladu sa zakonom i tako nastaje problem koji je kasnije eskalirao u štrajk.
Umesto da se bave samim sindikalnim radnjama i baziraju se na izradu kolektivnog ugovora koji bi bliže izdefinisao rad sindikata i zaštitu prava radnika, predstavnici oba sindikata bave se rukovođenjem i organizacijom rada što apsolutno nije u njihovoj nadležnosti.
UO je na prethodnim sednicama tražio od predstavnika sindikata da pismeno dostave sve primedbe na rad direktorice ali da se te primedbe argumentuju.
Sindikat nezavisnost je dostavio dopis ali bez bilo kakvih argumenata,dok se SSSS nije udostojio da svoje primedbe uopšte dostave. Upravni odbor je u cilju dokazivanja reprezentativnosti sindikata uputio dopise prema centralama sindikata kojima pripadaju predsednici-poverenici ova dva pomenuta sindikata.Prilikom sprovođenja prvog postupka tehnološkog viška utvrđeno je da predstavnik SSSS nema reprezentativnost u kolektivu i isti je bio isključen iz rada komisije koja se bavila tehnološkim viškom.
UO se u svome radu vodio isključivo statutom, pravilnikom o radu i Zakonskim okvirima,i tako će biti i ubuduće.
Upravni odbor Dečijeg pozorišta Subotica, 30.06.2017
KOMENTARI
OSTAVITE KOMENTAR
Morate biti prijavljeni da biste komentarisali.






Tipičan šablonski odgovor upravnog odbora, i ove i svake druge ustanove ! Direktor se sakriva iza upravnog odbora i to ga štiti svake odgovornosti ! Sve njene greške plaćaju građani Subotice iz opštinskog budžeta, pa se lako donose bahate odluke ! Naravno odmah treba ukaljati i sindikate, koji smeju stati iza zaposlenih !
E dok ne uhvatite tu personu, i sa foteljom zajedno je neizbacite na ulicu, nema vama hleba !
A mi građani ćemo da plaćamo i dalje sve penale zbog ovakvih rukovodilaca !
Na žalost i Marta je morala da „promeni veru“ kako bi ostala na čelu ove ustanove. Prihvatanje SNS religije znači ovakvo ponašanje…
bilo bi jako dobro kada ljudi ne bi lupetali gluposti….jedan od predsednika sindikata je član SNS , ( PRELETAČ) I ON JAKO ŽELI DA BUDE DIREKTOR, cela ova priča nema veze sa mozgom, a bilo bi jako dobro kada bi neko pitao i onih ostalih 22 (dvadeset i dvoje), običnih smrtnika i radnika, koji također rade tamo, jer „bogove“ smo već čuli iz svih medija….
Sto se tice bodovanja.
Kao na Akademiji Umetnosti od direktorice na tom bodovanju sam dobio desetke u svim oblastima glume (dikcija,pokret,gluma,itd) osim lutkarstva tj. vodjenje lutke gde sam dobio osam.
Dosta dobre ocene. Jedino je problem sto sam Akademiju zavrsio 1995 godine.
A bodovanje je trebala da vrsi po zakonu.
ljudi više nemaju poverenja u sindikat, bš zbog pojedinih predsednika, koji stavljaju svoj interes, ispred interesa ustanove
zašto niko ne pita ostalih 22 zaposlenih, običnih smrtnika i radnika, o čemu se tu zapravo radi, jer BOGOVE SMO VEĆ ČULI, IZ SVIH MEDIJA…možda se sazna istina
Jasno je zašto 22.ostalih ćute. Čuvaju svoju guzicu dok glumcima daju otkaz, jer ako odustane šefica da njoj da otkaz moraće jedan od njih da leti. Sramotno ponašanje direktorice. Zašto se i dalje sprovodi „racionalizacija“ kad nam nikad u novijoj istoriji Srbije nije bilo ovako dobro. Zašto kada se u isto vreme zapošljavaju partijski poslušnici. Čuveni subotički diletant Joca Ravnoselac se prebacio u ni manje ni više SNP. „Glumac“ bez ikakve škole. E to je napredno. Bravo!!!
@ Paulina, sindikat ne postoji, sindikati providna farsa i produžena ruka vlasti!
U 21. veku, u jeku informacione revolucije, kad je svaka informacija dostupna i na „klik“ udaljena, neznanje je apsolutno nedopustivo. Dovoljno je malo guglati i informisati se. Svi zakoni republike Srbije su na Paragraf Lex-u i, ako malo procitate zakone koji vas „kace“, shvaticete jednu nepobitnu cinjenicu: pred zakonom smo svi jednaki. Kad je u pitanju bodovanje, boduje se CEO kolektiv. Posebni kolektivni ugovor to eksplicitno kaze. Izdvajanje jednog dela kolektiva, u ovom slucaju izdvajanje glumaca, i podvrgavanje samo njih bodovanju je nesto sto se u zakonu naziva DISKRIMINACIJA. E, to je mobing. Da je ceo kolektiv bodovan i rangiran, rezultati bi bili veoma drugaciji, sto i vrapci znaju. A zbog tih potencijalnih, drugacijih, rezultata pribegnuto je izdvajanju umetnicke jedinice koja je osnovna delatnost u pozoristu i bez koje jedan teatar ne moze da funkcionise.
I jos nesto… Iskljucite to caps lock dugme, u internet-pravopisu to znaci da vicete na sagovornika. Vasi argumenti nece biti jaci ako pojacate ton.
Gospodine ju sve što ste rekli je tačno i nakon sistematizacije koja je sprovedena sud vrati dva glumca na posao šta tada kaže zakon.E upravo tu grešite jer nakon vraćanja na posao dva glumca ta se sekcija poveća za dvoje zaposlenih i tada po zakonu tehnološki višak morate prilagoditi sistematizaciji koju ste usvojili na početku godine i za šta vam je grad izdvojio pare.UO je ispravno postupio i to je činjenica gospodo glumci vi ste višak.
Paulina,nasa draga bivsa koleginice…ti si licno, pre par godina,tuzila istu ovu osobu za mobing!…vitlala si mesecima svuda po gradu sa papirom -Postojanje uslova za otkaz ugovora o radu-kojim je ista ova osoba htela tebe i tvog sina da isutira na ulicu….i to samo zato jer si tada bila u zavadi sa njom!(za razliku od danas kada je branis)…iskreno se nadam da te nije scepao gospodin Alchajmer…pozdrav
Ti si je ,draga Paulina,prva prijavila raznoraznim inspekcijama(dok si bila u Upravnom odboru) zbog neusaglasenih Akata,ti znas da je zbog toga Pozoriste,a i ona,platilo ogromnu kaznu…ti znas da je,svojevremeno, neregularno izabrana za VD direktora(imas o tome dokumentaciju)…ti si,onomad,licno htela da joj „iscupas grkljan“!…a sada ces,draga nasa bivsa koleginice,svedociti protiv nas na Sudu kao njen svedok!…e,pa Bravo! Nek ti je na cast!
Ti si ,Paulina,onomad vrbovala ljude da da se uclane u Samostalni sindikat ciji si ti bila predsednik….ista ova osoba te je tad osporavala…borila si se grcevito protiv direktorice jer si znala da si zasticena funkcijom….ti si licno Bardak Stevanu predala (tom famoznom clanu SNS-a)predala pecat Sindikalne organizacije….ti si se licno prijavila za tehnoloski visak i dobila kintu(u dogovoru sa direktoricom)…tvojim dobrovoljnim odlaskom je ugaseno vitalno radno mesto inspicijent-sufler i sada glumci moraju da obavljaju tvoj posao!…sve ti to dobro znas ali cutis jer ti ova ista osoba namesta posao organizovanja predstava u Pozoristu!…zato ces i svedociti protiv bivsih kolega..jer kinta je ipak kinta!!!
draga sima@toto, neizmerno mi je drago što si mi se obratila, ali bih više poštovala da si to uradila pod punim imenom i prezimenom, isto kao i ja…jer za razliku od tebe ja se nikada nisam krila pod „nadimcima“ ili iza nekog….tačno je da sam imala jako velike sukobe sa direktoricom, tačno je da smo moje dete koje je tada radilo u pozorištu , i ja dobili upozorenje pred otkaz, ničim izazvani, jer sam se ja i te kako sukobljavala sa njom, ali je isto tako tačno da su svi sukobi nastajali zbog grupe ljudi, koji su joj se tada najstrašnije uvlačili u dupe, imali sve moduće benefite, od stimuloacija, zbiog kojih sam ja javno divljala, tu mislim na naše sindikaliste, koji su joj tada iz dupeta virili, ali kako je nestalo stimulacije, oni se okrenili protiuv nje….sve su nas ubeđivali kako to njima pripada po zakonu, zaboravili da su čak dva puta izgubili pojedinci sud, jer je isti zakon rekao da im to ne pripada…a ti si draga koleginice tada najstrašnije pljuvala po tim osobama….kada je sina primila, čak troje ljudi je iz ovog vašeg tabora , koji je sada pljujete, a tada su joj se u dupe uvlačili, je bilo u upravnom odboru,i svi su glasali “ za „, a kolektiv nisu čak ni obavestili da imamo dva nova zaposlena, dok novo zaposleni nisu počeli da rade….ostali zaposleni su bili u šoku, a ja sam jedina imala muda da pitam o čemu se radi, ali su me pojedinci iz vašeg tabora ućutkali ( a sada su najglasniji kada pričaju protiv toga, a glasali za to) i rekli da gledam svoja posla, ali su tada ti ljudi imali mnogo „privilegija“, primali kod nas 100% platu, a radili po drugim pozorištima, neko je glumio, neko režirao…ja sam se i tada sa istom tom direktoricom svađala oko toga, ali mi je i tada rečeno da ne talasam…i kada sam otvorena rekla direktorici da ovde pojedinci rade šta hoće, a uglavnom su to ljudi iz „tvog sadašnjeg tabora“, lutko moja, po kojima si onomad jako pljuvala, i kada direktorica bude htela da zavede red, neće biti dobro, i gle čuda, bila sam u pravu….ja da ne bi završila u zatvor, ili na bajsko, pobegla sam, da bi sačuvala živu glavu, moje dete je dalo otkaz, a ti i tvoje kolege mi sada pričate o „pravdi“….ja sam jako puno imala sukoba sa direktoricom, i nikada joj se u dupe nisam uvlačila kao sadašnji tvoji saborci…seti se Zaječara i predstave „kruška“ kada dvoje ljudi nije išlo na festival, jer su bili pušteni privatno da tezgare, ili šta već, a kada je tvoja mlada koleginica, koja je još tada radila na određeno, iz dupeta Martinog virila, i kako te je pljuvala, i ko te je tada javno branio, i javno se suprostavljao….naravno ako te nije „udario“Alchajmer…ja se više neću spuštati na vaš nivo i bilo šta komentarisati, a što se tiče suda, ja sam tamo pozvana kao inspicijent, koji je na vašu nesreću upoznat sa svim vašim „govnima“ i puterom na glavi, i kako sam još u to vreme tamo radila, pozvana sam kao svedok…..kako ja uvek govorim istinu, bojim se , da kada počne da pliva „prljav veš“ pojedinaca, a ima ga mnogo, i to sve baš ljudi iz tvog tabora, neću ni da mislim kakav će biti kraj, i ljudi kada shvate, baš zbog ovakvih prepiski, ko sve radi u pozorištu, i ko sve zabavlja njihovu decu, prestaće da vode decu u pozorište…od mene toliko, veliki pozdrav za vašu družinu
Zeljno te ocekujemo…ali ponesi i Nitroglicerin jer ti nece biti dobro kad se otkrije da si i dan- danas u dilu sa gospodjom zbog licnog interesa…
@Bora: Kada sud ponisti otkaz i vrati radnika na posao, stanje u ustanovi se automatski vraca na ono PRE otkaza. Vraca se stara sistematizacija na snagu. Tek onda, ukoliko je nuzno, postupak bodovanja i rangiranja se ponavlja i na osnovu novonastalih rezultata se pravi NOVA sistematizacija. Nista od svega toga nije uradjeno. Nista sto zakon propisuje nije ispostovano. Krnje znanje nije znanje.
Besmisleno je ukazivati UO na krsenje odredbi zakona…oni nikad nece,niti po brojnosti a niti zbog razloga svog postavljenja biti u manjini i glasati protiv Uprave….to je azbuka politickog upravljanja!…ni jedan,ponavljam,ni jedan glumac ne sme da bude otpusten u multikulturalnoj sredini kao sto je nasa…nasom svetom Talijom,na zalost,vlada duboko poremecena,neostvarena licnost i sigurna sam da ce ,koliko sutra,javnost to shvatiti!
Gospodjo Paulina ako ste se vi navodno profesionalno bavili pozoristem trebalo bi da znate da umetnici bivaju pozvani i u druga pozorista kao reditelji i glumci. Samim tim se podize ugled pozorista. A o tome i da ne pricamo koliko se umetnicki razvoj desava kroz to. Ne znam sta bi rekli sada glumci i reditelji drugih pozorista na vas komentar. Ali sigurno ne odise profesionalnoscu.
Da li Vi ,gradjanko,redovno izmirujete obaveze poreza na dobit koji ostvarujete organizovajuci predstave za Decje pozoriste,Subotica?
@SNP Mislim da nije problem što rade ili su radili u drugim pozorištima, već to što su to, pretpostavljam, radili na uštrb svog angažmana u matičnom pozorištu u kom dobijaju punu platu. Ako već rade tako, onda treba da budu angažovani po projektu, a ne da imaju stalno zaposlenje i vrlo solidne plate koje dobijaju radili ne radili. Baš je na ovom portalu prošle godine kada se pisalo o racionalizaciji u pozorištima navedena i izjava direktorice koja je rekla da „plate glumaca se kreću izmeđi 50 i 60 hiljada dinara, a prosečna plata ostalih zaposlenih iznosi oko 30 hiljada dinara.“ Malo li je?! E pa ta plata treba i da se zaradi. Za platu koja iznosi 50-60 hiljada dinara neto iz budžeta grada godišnje se izdvaja preko milion dinara bruto. S druge strane, ako se ne varam, pominjalo se u medijima da DP dobije oko 2 miliona za troškove produkcije godišnje. Toliko godišnje koštaju i dva glumca koji, možda, ne rade ništa. O tome se radi.
Javnost prati rad i poznaje glumce decijeg pozorista,a ko ste vi Paulina?
gospođo Marija, svaka Vama čast…..ne znam čime se bavite, ali vidim da ste upućeni u srž problema….u pravu ste kada kažete da jedan glumac košta grad oko ,milion dinara, bruto, a upravo pojedini glumci ne rade ništa….ne krivicom direktora, nego svojom krivicom, jer su izuzetno bahati, naravno da tezgare, naravno da zato ne plaćaju porez, i naravno kada tezgare u drugim pozorištima, moguće je da to drugo pozorište i plaća porez za njih, ali je sigurno da to sve „ide“ na teret svojih obaveza u pozorištu…bahato se očekuje da igraju i da je „razvijaju“ u drugim pozorištima, a da za sve to vreme primaju 100% platu u matičnoj kući…a što se tiče ostalih radnika, ima dosta radnika koji nemaju ni zakonski minimalac, a rade mnogo….ovo su sve lažni profili glumaca Dečijeg pozorišta, i sami sebi daju na značaju i veliku podršku, i prosto ne mogu da shvate zašto ljudi ne mogu da shvate da je normalno ono što je i njima samima normalno, a to je da ne rade, a da pritom zarađuju od 50.ooo,oo do 65.ooo,oo din.a uđu par puta u pozorište, a pri tom javno su ljuti što nisu u projektu, a i te kako se raduju što u stvari ne rade i primaju platu, i pri tom rade i druge stvari….Vi ste gospođo Marija, jedna od malobrojnih što je shvatila srž problema…. veliki pozdrav za gospođu Mariju
“ I TAKO, DOĐU NEKA VREMENA, KADA PAMETAN ZAĆUTI, BUDALA PROGOVORI, A FUKARA SE OBOGATI“
Ivo Andrić
ko razume , shvati će