Padaju grane, lome se stabla

Kako to obično biva leti, nakon veoma toplog i sunčanog dana u popodnevnim časovima naiđe nevreme iznenada i niotkud. Veoma jak vetar sa sobom je doneo pravu provalu oblaka ali i štetu. Velikog intenziteta i promenljivog pravca, vetar je lomio grane i cela stabla. Leteo je papir ali i crep.

 

Vetar je dokrajčio i ono što suša nije, pa je zabeležena i primetna šteta na voću.

 

U Tokiju je jedno takvo drvo slomljeno na polovini stabla, nakon čega je nošen vetrom preleto nekoliko parkiranih automobila.

Na Prozivci je na parkingu u Lovre Bračuljevića izvučeno veliko drvo iz korena i palo preko tri automobila.

 

Na istom parkingu

U Šolohovoj ulici u Bajnatu

Ulica Braće Radića kod Senćanske crkve

Radnici Čistoće i zelenila krenuli su u raščišćavanje nereda i sklanjanje drveća sa puteva. Najpre se krenulo sa čišćenjem centra grada i samog šetališta, a pale grane u centru su išečene i složene. Kamioni ovog preduzeća su primetni na ulicama.

 

Ni Radijalac nije prošao mnogo bolje.

U Dudovoj šumi je takođe došlo da čupanja drveća iz koren.

 



KOMENTARI

  1. Szonja kaže:

    Nije bilo iznenada,na radaru se moglo videti

  2. Anonimni kaže:

    Malopre je grana sa drveta pala na mene

     

  3. MARKO GABRIC kaže:

    rekla kisa bice radio 🙄

  4. glupost boli kaže:

    Jbg ni rukomet ne mogu da gledam.

  5. Double P kaže:

    Veceras, dakle, ne moram bastu da polivam  😎

  6. Neophodan kaže:

    :

    Malopre je grana sa drveta pala na mene

     

     

    Pa.. imao si srece, da kuckas ovde posle toga 🙂

  7. Miroslav kaže:

    Ajde kisho, oshini po prashini. 🙂

  8. Pajo kaže:

    E vreme da dignem movce od DDOR NOVI SAD za stakla na prozoru i vratima!!!!E sad mi je dosta mraz pa susa pa vetar jos samo jedan led pa cu sve morat pazarit na kvantasu!!!A sad metlu i lopatu u ruke Pajo i u avliju!!!!

  9. Anonimni kaže:

    Neophodan:

    :

    Malopre je grana sa drveta pala na mene

    Pa.. imao si srece, da kuckas ovde posle toga :)

    e i to sto kazes 😉

  10. Pajo kaže:

    Suma vreme da se malo ode po Drva!!!Dobro ce doci!!!

  11. Pajo kaže:
    • Komsija je slikar!!!! Grde bas iza moje zgrade!
  12. stormwatch kaže:

    Strasno! Nadam se da niko nije povredjen.

  13. Lansky kaže:

    U Jovana Mikića

     

  14. Lansky kaže:

    U Šantićevoj, Centar za socijalni rad
     

  15. freelancer kaže:

    Hm… Pa ovo nije niti „iznenadna“ niti najjača oluja ovakve vrste u našem gradu i okolini. Na sajtu RHMZ Srbije, mogu se redovno pratiti trenutni podaci, prognoze vremena, upozorenja i najave, kao i radarske slike kretanja olujnog sistema. Doduše, od kada je MUP „uzeo stvar u svoje ruke“, ne postavljaju se radarske slike iz radarskih centara Bajša, Samoš i Fruška gora (kao ranijih godina), a slike iz tih centara su se „refrešovale“ na svakih 15 minuta. No, i ove „centralizovane“ mogu da posluže pa se tako moglo pratiti još oko 14 časova, kako oluja nailazi, u vreme kada je još pekla zvezda ko u ekspres loncu. 

    Ipak nije naišla toliko „iznenada“, inače bi popodne lopatali led sa ulica. Najpre je naišao oblačni sistem visokih oblaka, potom front sa pojačanim vetrom pa tek onda niži oblačni sistem sa kišom, koja baš i nije bila neka „kiša“. Ume ona to i bolje. A SVE TO je bilo najavljeno još juče! Isad, „padanje u nesvest“, „smak sveta“… To malo drveća, što je popadalo, moralo je pasti. Očigledno nešto nije dobro sa njima. Kao da imate kratko pamćenje. Pa letelo je drveće itekako, ranijih godina. 

    Malo nevreme. Umerene jačine, sa malo pojačanim vetrom (i to samo u refulima, ondnosno u udarnim talasima). Ništa posebno. Treba se navikavati da nam (u meteorologiji) dolaze vremena ekstrema…

  16. nikola kaže:

    E, a jel neko video onu Ds policiju (citaj komunalnu) da krci ovaj rsum ili pise prijave protiv odgovornih za lom drveca (a to bi trebalo biti oni vajni strucnjaci iz zelenila koji prave katastar drveca da znaju sta je trulo, a sta ne). A samo me interesuje da li neko zna ko ce da plati stetu nastalu npr onom puntu SO registracije jer ce verovatno biti ping-pong nadleznosti.

  17. djomla kaže:

    Kakve veze komunalna policija ima sa ovim? Kao što možeš da primetiš na prvoj slici, mlado i zdravo drvo je slomljeno. Ko je kriv što je zasađeno novo drvo? Mislim, razmislimo…

    Radnici Cistoce su i mene iznendaili. Nisam ocekivao da ce izaci na ulice, ali jesu i počeli da sredjuju iste jer je veliki broj saobraćajnica bio neprohodan. Zanimljivi su i pojedini stanovnici ulice Braće Radić koji su izašli nakon kiše i pomeli trotoare i zelene površine ispred svojih kuća. Za primer…

    Što se tiče plaćanja štete, postoji osiguranje. Naravno svako je odgovoran za svoju imovinu, ako ga nije osigurao na žalost neće imati problema sa „ping-pong nadleznostima“.

    Freelancer nije baš mali broj drveća popadao, a i vreme nije baš bilo umereno sa malo pojačanim vetrom. Lično sam ispratio kako drvo sa prve slike preskače 3 automobila. Kao papirčić na „umerenom povetarcu“.

  18. Makova kaže:

    Trgopromet Makov sedmica.

  19. Double P kaže:

    Na sajtu B92 pise o nevremenu i takodje pise da se ostetio krov na sencanskoj crkvi i da se na istoj toranj nakrivio. Kako ja znam, toranj te crkve je i pre bio malo nakrivljen, to znaci da se toranj dodatno nakrivio? Moze neko da proveri? I neka fotka, ja zivim na drugom kraju grada 🙁

  20. freelancer kaže:

    Double P:

    Na sajtu B92 pise o nevremenu i takodje pise da se ostetio krov na sencanskoj crkvi i da se na istoj toranj nakrivio. Kako ja znam, toranj te crkve je i pre bio malo nakrivljen, to znaci da se toranj dodatno nakrivio? Moze neko da proveri? I neka fotka, ja zivim na drugom kraju grada :(

    Toranj na senćanskoj crkvi je BIO kriv i ranije. Moguće je da je ovaj vetar oštetio krov, izazvao prokišnjavanje, ali priča o nekakvom krivom tornju je čista manipulacija. Zbog takvih „novinara“, dopisnika, mnogo koji to zaista jesu su prestali da pišu. Čista manipulacija i senzacionalizam…

    @djomla… Slažem se da nije bio „povetarac“, ali evo ti jedan nepobitan podatak: vetar je u maksimalnim naletima (udarima) bio slabiji od 100 km/h. Znaš li kolika je brzina košave, recimo u južnom Banatu? Zvekne i do 150. Jednostavno, ono što je moralo da se polomi i bolje što se polomilo SADA. Jer niko nije povredjen. Šteta je evidentna, ali ponavlja, nikome nije pala grana ili deblo na glavu. To je bitno… A bilo je ovde i mnogo žešćih vetrova. Samo smo, izgleda, postali „kolektivni senzacionalisti“ 🙁

  21. Anonimni kaže:

    imam jedno pitanje. ko zna da mi odgovori na to, ako slucajno vetar izcupa drveta iz jedne dvoriste, i padne ili osteti  zice za struju il bilo sta  na ulici.. kome je duznost da to plati?  

  22. djomla kaže:

    freelancer:

    Toranj na senćanskoj crkvi je BIO kriv i ranije. Moguće je da je ovaj vetar oštetio krov, izazvao prokišnjavanje, ali priča o nekakvom krivom tornju je čista manipulacija. Zbog takvih „novinara“, dopisnika, mnogo koji to zaista jesu su prestali da pišu. Čista manipulacija i senzacionalizam…

     

    @djomla… Slažem se da nije bio „povetarac“, ali evo ti jedan nepobitan podatak: vetar je u maksimalnim naletima (udarima) bio slabiji od 100 km/h. Znaš li kolika je brzina košave, recimo u južnom Banatu? Zvekne i do 150. Jednostavno, ono što je moralo da se polomi i bolje što se polomilo SADA. Jer niko nije povredjen. Šteta je evidentna, ali ponavlja, nikome nije pala grana ili deblo na glavu. To je bitno… A bilo je ovde i mnogo žešćih vetrova. Samo smo, izgleda, postali „kolektivni senzacionalisti“ :(

    Samo sam rekao da vreme nije bilo „umereno sa pojačanim vetrom“ i nije tako mali broj stabala, kao što možeš da vidiš na slikama. Ako je to tebi malo onda se razumemo.

    Drugo, šta je ovde senzacionalno napisano? Napravili smo izvestaj o stanju u gradu gde su sugrađani postavili fotke iz svojih kvartova. Da možda ne misliš da ovo nije dostojno vesti? Tek će sutra da se sabira steta što na krovovima, što na automobilima, što na imovini grada, što u voćnacima i vinogradima. Postavljam pitanje ponovo: šta je senzacionalno u ovom tekstu?

    I treće, izjava gradonačelnika i predsednice skupštine povodom ovog događaja svakako zaslužuje pažnju, posebno jer se radi o bitnom objektu. Da li ste vi lično videli toranj pa tvrdite da se nije dodatno nakrivio? Šta ako se zaista nakrivio?

    Zako kažem – sutra ćemo napraviti fotke tornja. 

  23. stormwatch kaže:

    freelancer:

    Double P:

    Na sajtu B92 pise o nevremenu i takodje pise da se ostetio krov na sencanskoj crkvi i da se na istoj toranj nakrivio. Kako ja znam, toranj te crkve je i pre bio malo nakrivljen, to znaci da se toranj dodatno nakrivio? Moze neko da proveri? I neka fotka, ja zivim na drugom kraju grada :(

     

    Toranj na senćanskoj crkvi je BIO kriv i ranije. Moguće je da je ovaj vetar oštetio krov, izazvao prokišnjavanje, ali priča o nekakvom krivom tornju je čista manipulacija. Zbog takvih „novinara“, dopisnika, mnogo koji to zaista jesu su prestali da pišu. Čista manipulacija i senzacionalizam…

     

    @djomla… Slažem se da nije bio „povetarac“, ali evo ti jedan nepobitan podatak: vetar je u maksimalnim naletima (udarima) bio slabiji od 100 km/h. Znaš li kolika je brzina košave, recimo u južnom Banatu? Zvekne i do 150. Jednostavno, ono što je moralo da se polomi i bolje što se polomilo SADA. Jer niko nije povredjen. Šteta je evidentna, ali ponavlja, nikome nije pala grana ili deblo na glavu. To je bitno… A bilo je ovde i mnogo žešćih vetrova. Samo smo, izgleda, postali „kolektivni senzacionalisti“ :(

    Znaci ti gosn freelancer oces da kazes da se u Subotici nije desilo nista, t.j. da je neko dosao i namerno nocu podsekavao drva pa su na povetarcu popadala sama od sebe? Da nisu Rotschildi, Illuminati ili neka druga grupacija mozda? Sramota, da je na nekoj drugoj Crkvi nakrivljen toranj a ne bas na Katolickoj o tome bi vec slusali na 5 strana, medjutim posto je to zemlja u kojoj ne smeju da postoje razlike (verske, nacionalne….) ne cudi me sto tako pises i plasi me takav ignorantski usadjeni stav, to u Subotici NIKADA nije bilo a ti si lepo iskoristio nesrecu grada da bi mogao da nastavis sa sirenjem sada vec 23 godisnjeg otrova i sra*a kojim smo non stop bili zasipani a sada ce tvoja nova slatka vlast opet da vas vrati u devedesete, ako vec nisu.

  24. freelancer kaže:

    Huhhuh, malo je više oštrine, ali dobro… 🙁

    U svim dosadašnjim komentarima sam izbegavao da budem nekritičan niti „dežurni pljuvač“. Ali, kako vidim, moja „objektivnost u pokušaju“ je kod nekoga izazvala i malo gneva. Nije mi bila namera. 

    Što se tiče „senzacionalizma“, to se odnosilo isključivo na pisanje portala B92 (nešto je samo naznačeno i u Blicu, možda još ponegde), a u vezi „nakrivljenog tornja“. Informacija je plasirana, a da prethodno nije proverena. Ili je neko zlonamerno hteo da prikaže kako je pomenuta šteta isključiva posledica ove oluje, što nije tačno.

    Što se tiče OVOG izveštaja, na ovoj stranici, ilustrovanog primerima iz raznih delova grada, niti sam ga nazvao senzacionalističkim niti tako mislim. Napisao sam da ovo jeste bilo nevreme, ali da je bilo gorih. U komentarima imam običaj da navodim tačna mesta, dogadjaje i datume pa ću, u skladu sa tim, navesti oluju od 8. (ili 9.) jula 2003. Tada je u gradu stradalo daleko više stabala. Voda ispod podvožnjaka je bila do visine trotoara, a dva automobila su bile više od pola metra ispod vode. Kao podmornice. Bilo je od tada još dva ili tri takva nevremena, ali se, na žalost, ne sećam tačnih datuma pa ih neću navesti.

    Dakle, šteta je evidentna, ali nevreme definitivno nije katastrofalnih razmera. Na putu ka nama, oluja je napravila daleko više štete u Austriji, Madjarskoj i Slavoniji.

    Ono što, medjutim, jeste nevreme katastrofalnih razmera je ono na poljima oko nas. Prosečan gubitak (u novcu) po hektaru žita je 20-30.000 dinara. Na poljima kukuruza ima površina gde ni na jednoj stabljici nema niti jedan klip. Detelina (koja služi kao stočna hrana), u normalnim sezonama se kosi tri (u dobrim godinama i četiri puta). Ove godine je spržena. Dva košenja će biti premija. E TO JE katastrofalno nevreme. Posledice ne vidimo na fotografijama, ali će se bolno videti na cenovnicima na jesen 🙁

    I na kraju @stormwatch, ja mogu biti sve, ali nacionalista nikako. Nije u redu da ovo iznosim, ali i sam sam katolik. Tihi autonomaš. Je li to zlo?

     

     

  25. stormwatch kaže:

    Sorry, mislio sam da nisi Suboticanin, vera i poreklo nemaju nikakve veze sa ovim nego samo to da se Subotica apsolutno ZAOBILAZI u medijima u Srbiji, eno na sajtu Blica i B92 lepo pise – padala je kisa u Ns-u i na PALICU, u Subotici su sigurno padale cokolada i bombone. Moras razumeti moje gadjenje na medije u ovoj zemlji. Hvala

OSTAVITE KOMENTAR