Stara imena subotičkih ulica

Pogled na nekadašnje nazive subotičkih ulica je uzbudljivo putovanje kroz nekoliko država, režima i društvenih uređenja.
Slika
Za sve to vreme od devetnaestog veka do danas, neke ulice su uspele da zadrže svoj naziv u kontinuitetu. To su: Praška, Majšanski put, Skenderbegova, Čarnojevićeva i Kireški put .
Neke su pak menjale imena ali ih je građanstvo uvek zvalo po svom : Rudić ulica, Srpski šor, Bunjevačka ulica, Mađarska, Palićki put, Bajski put…Koliko je značajno bilo otvaranje prodavnice BATA tridesetih godina, prve industrijske proizvodnje cipela (dobre a jeftinije), govori činjenica da je cela ta ulica postala Batina ulica sve dok prodavnica nije promenila ime u BOROVO od kada je to Borovo ulica – zauvek.

 

Borovo forever
Slika
Nekad Batthyanyi, Pašićeva a danas Dimitrija Tucovića
U vreme Austrougarske, dobiti ulicu bila je privilegija barona i grofova, svetaca ili nekih nacionalnih gromada. Manji sokaci su mogli da dobiju imena zanata ili čak neko vickasto ime.
Slika
Slika
Promenom državnih okvira 1919. god. nova uprava glavne ulice krsti imenima iz istorije Srba, Hrvata i Slovenaca. Tu su i Ban Jelačić i Kvaternik, Ljudevit Gaj, Četnička ulica, Hrvatska i Srpska ulica, Nedić…Ipak više je bilo geografskih pojmova i opisnih kao: Masna, Čudna , Narodna, Dudov prilaz, Đačka, Vesela, Svetla, Mila, Sitna, Tiha , Momačka, Cvetna, Mala, Žuta, Ravna, Zasebna, Uska, Devojačka, Ružina…Važno je da je ime kratko pa i kod ličnih imena ako je moguće: Jakšićeva, Šantićeva, Pupinova…Oni koji žive u ulici dugog naziva, najbolje znaju muku kada se ispunjavaju neki formulari. Tada, između dva rata, imamo Siminu, Ivanovu kao što su u Austrougarsko vreme bile Arpad, Acs, Kozma i sl.
Korzo – Kidričeva – Republikanska – Kossuth – Kralja Aleksandra
Slika
Za vreme rata, okupaciona vlast pokušava da stvori kontinuitet sa Ugarskom, pa je većini ulica vraćen naziv iz doba K und K monarhije. Naravno glavne gradske ulice su rezervisane za aktuelne svetske moćnike: Hitler, Musolini,Gering…


Revolucionarno vreme postavlja nove kriterijume. Bratstvo – Jedinstvo, SSSR, heroji poslednjeg rata. Stari nazivi prolaze kroz filter podobnosti i pazi se na balans nacionalnog porekla titulara. Već početkom pedesetih, urađena je prva revizija jer je završena romansa sa Staljinom a Milovan Đilas je izbrisan sa table imena nekadašnje Rudić ulice. I neki drugi visoki funkcioneri su morali da sačekaju i zasluže večnu slavu tek kada se presele u večna lovišta.

 

Rudić, nekad Rudics – Baruna Rudića – Moskovska – Đilas Milovana – 10. oktobra
Slika
Primećuje se da su tih decenija prilikom tadašnjih čestih promena, kod nekih ulica pokušali da novo ime sliči starom. Npr Albanska – Alibunarska, Balassi – Banijska, Adi – Adi Endrea, Golubova – Galamb, Vig – Vesela – Janka Veselinovića ili da ima nekakvu sličnost kao kad je ulica Sziget dobila ime Hvarska a kompozitor Vatroslav Lisinski se nekoliko puta menjao sa Paganinijem.

 

Zrinski trg , Trg Oktobarske Revolucije najpoznatiji kao TOR
Slika
Poslednje decenije nije propuštena prilika da se propusti prilika i prilikom promena i krštenja novih šorova zadovolji većina građana. To nije bilo teško jer smo u prošlosti imali priliku da vidimo neka neutralna i romantična rešenja. Nažalost, to je postao predmet političke trgovine i preopterećenosti nacionalnim i stoga samo povod za sporove i nezadovoljstvo.

 

Braće Radić , nekad Weselenyi i Paje Kujundžića
Slika

foto Jox
Slika
Zabavište Carica Milica tada u Dunavskog artiljerijskog puka danas I.G.Kovačića
Slika
Danas
Slika
Lenjinov Park – M. Terezija park – Park Kralja Petra
Slika

Jovana Mikića – Udarnički put – Gyonies csordakozi ut – Paralelni put
Blaška Rajića – Gazdag – Radićeva
Trg Cara Jovana Nenada – Musolini – Trg fra Jese – Teleki ter
Đure Đakovića – Horthy Miklos – Ivana Antunovića – Kallay Albert



KOMENTARI

  1. Lansky kaže:

    Koga interesuje "krštenica" neke stare ulice, neka slobodno pita.

    Slika
    Maksima Gorkog, nekada Damjanics
    Između dva rata nosila je ime Vudro Vilsona, predsednika SAD 1918. god.

    Kod Zvezde
    Slika

  2. Duqi kaže:

    Nisam siguran ali kao da se secam da sam negde video da se sadasnja ulica Marka Oreskovica nekada zvala Duliceva ulica. Da li to moze neko da potvrdi?

  3. coyote kaže:

    Kada je Teslina dobila sadasnje ime? I kako se zvala pre?
    Isto pitanje i za Karađorđev put.

  4. Lansky kaže:

    Ta ulica se od 1852 – 1868. zvala Balog es Posvany ter
    zatim Dugovics a u Kraljevini Jugoslaviji DULIĆEVA
    Sad ne znam o kom je Duliću reč ali u to vreme se sigurno dobro znalo, kao što danas, kad kažemo samo Dulić, znamo o kome govorimo.
    Moja ulica Vladimira Majakovskog, pre rata se zvala Piukovićeva. Za njega recimo znam da je bio tadašnji veleposednik i da je obnašao važne funkcije. Današnji restoran Majur na Kelebiji i šuma okolo, bio je njegov posed
    TESLINA je prvi put imenovana 1928. kao Teslina. Za vreme okupacije se zove Kemeny Zsigmond, do 1962. Nikole Tesle a od onda opet Teslina.
    KARAĐORĐEV PUT se u 19. veku zvao Pesti ut da bi kasnije spao na Halasi ut, mada danas,doduše retko, neko još kaže Peštanski put.
    Za vreme Kraljevine to je ulica Save Tekelije, za vreme okupacije Halasi ut, 86. Gyalogezred utja a posle rata po Karađorđu koji se preselio sa današnjeg trga Republike.

  5. Miodrag kaže:

    Dulićeva ulica, odnosno Dulićev sokak, dobila je naziv po kućama porodice Dulić koje su prve podignute u njoj, "na gredi", pa se taj sokak zvao i "Dulićeva greda". Na jednoj od kuća na "gredi", na sredini ulice s leve strane kada se gleda prema Beogradskom putu, još početkom 80-tih godina postojala je godina izgradnje, mislim oko 1830-i neka, a tadašnja Služba za zaštitu spomenika kulture, sada Zavod, onda je snimila detaljno tu kuću da bi pre njenog adaptiranja koje je uskoro izvršeno sačuvala što više autentičnih snimaka i podataka. Ako se dobro sećam u toj kući, koja je tada pripadala porodici Korponaić, ili nekoj bliskoj njoj, u sobi je plafon bio oslikan još autentičnim stilom iz vremena nastanka kuće. Misterije nema, tu je bila "greda", okolo niži teren i močvare, na uzvišenju su kuće zidali Dulići i to je odvajkada u narodu bio "Dulić-sokak", bez obzira kako se zvanično nazivao.

  6. Lansky kaže:

    To je ta greda u delu ulice Marka Oreškovića koji pripada Gatu. Uvek kada sam prelazio to uzvišenje , znao sam da taj toponim mora imati neko ime.
    Hvala Miodraže, i ubuduće svoja saznanja podeli s nama.

  7. Markes kaže:

    O kakvoj gredi je rec? Imateli neku sliku ili moram da odem i sam vidim.

  8. Lansky kaže:

    Greda (duguljasto uzvišenje) u Marka Oreškovića iz pravca Gundulićeve (poznata po kafani Šajo). U daljini se vidi Viša tehnička škola.
    Slika

  9. Alexa kaže:

    Zanima me koji trg je nosio ime Ćirila i Metoda, i stari nazivi za sadašnji Trg Lazara Nešića.

  10. Lansky kaže:

    Trg Sv. Ćirila i Metoda je bio današnji Trg Žrtava fašizma i to u periodu 1919 – 1941.g i 1944 – 1950. godine, od kad nosi današnji naziv. Pre 1919. g zvao se Szt Terez ter.

    Današnji trg Lazara Nešića, u prošlosti je kao produžetak današnje Đure Đakovića, nosio ime Kallay Alberta a za vreme rata – Horthy Miklosa. 1919 – 1941. bio je to trg Vojvode Putnika.

  11. Alexa kaže:

    Zahvaljujem na brzom odgovoru :yes:

  12. Viktor kaže:

    Mozete li mi reci kako se nekada zvala ulica Otona Zupancica?

    Hvala napred!

  13. Lansky kaže:

    U 19. veku, današnja ulica Otona Župančića, zvala se Barna.
    Od 1884 – 1919. zove se Pipa
    1919 – 1941. Ivanova
    1941 – 1944. ponovo Pipa
    1945 – 1950. Ivanova
    Današnje ime po slovenačkom pesniku, nosi od 1950. godine

  14. Viktor kaže:

    Trebalo je da pise "unapred" u prethodnom postu.

    Hvala lepo. 🙂

  15. Sasho kaže:

    Po cemu ili kome nosi naziv Majsanski put?

  16. Lansky kaže:

    Majšanski put je vodio u selo Majša, koje se 1919. godine našlo na drugoj strani granice.
    Tako imamo i Halaški i Bajski put.

  17. Gorstak kaže:

    Koji je bio raniji naziv ulice Vladimira Nazora?

    Hvala unapred!

  18. Lansky kaže:

    1852 – 1874. Konyok
    1874 – 1919. Megyeri
    1919 – 1941. Manojlovićeva
    1941 – 1944. Gering
    1944 – Vladimira Nazora

  19. Iby P. kaže:
    Lansky napisao:Majšanski put je vodio u selo Majša, koje se 1919. godine našlo na drugoj strani granice.
    Tako imamo i Halaški i Bajski put.

    Subotica se nazivala a kapijom 7 gradova jer se nalazi na raskrscu 7 puteva : Bajski put (Bajai ut), Halaski put (Halasi u) Majsanski put (Majsai ut), Sandorski put (Sándori ut), Segedinski put (Szegedi ut), Sencanski put (Zentai ut) Somborski put ( Zombori ut). Mozda su oni kasnije tokom istorije dobili druge nazive, ali prvobitno su imenovani po gradovima u koje su dati putevi vodili:)

  20. feher kaže:

    A neveket nem időrendi sorrendben írták és úgy állítják be mintha nem a Magyar Királyság része lett volna városunk. Szánalmas ez a történelemferdítés.

  21. Iby P. kaže:

    @ Feher

      

    Tisztelt Uram,

     

    A cikkeket nem történészek szerkesztik, és informatív jellegű. Amennyiben Ön pontos adatokkal rendelkezik, legyen olyan kedves és egészítse ki.  Minden javaslatot és helyesbítést örömmel fogad a szerző. Az Ön „észrevétele” előbb nevezhető „politikai jellegűnek” mint történelminek.

    Legyen egy szép napja

     

  22. husar klara kaže:

    interesuje me raniji naziv ulice Koste Racina  (period od 1950-1960.g.)

  23. Radovan kaže:

    Kako je ulica Brace Majer dobila ime, i ko su bili braca Majer?

  24. Boris kaže:

    Mene interesuje Šolohova, do nedavno Čapajeva. Kako se zvala ranije?

  25. dragan kaže:

    Ko su bili Braca Radic i kada je ulica dobila ime po njima? Ako biste mi napisali ukratko istorijat ulice sa zutom kockom… Hvala unapred.

  26. Maja kaže:

     

    Lansky:

    Koga interesuje "krštenica" neke stare ulice, neka slobodno pita.

    Slika
    Maksima Gorkog, nekada Damjanics
    Između dva rata nosila je ime Vudro Vilsona, predsednika SAD 1918. god.

    Kod Zvezde
    Slika

    Ulica Dinka Zlatarića, kada se prvi put spominje? Kako se nekada zvala?

     

    Ovde napišite odgovor…

  27. Lansky kaže:

    Ulica Dinka Zlatarića

    1874 – Tiszta

    1878 – Tiszta

    1884 – Matyas

    1915 – Matyas

    1921 – Zlatarićeva

    1941- Matyas

    1950 – Zlatarićeva

  28. Kertvaros kaže:

    U mnogim Evropskim gradovima postoji knjiga koja se obicno zove   "leksikon gradskih ulca" To je po pravilu  delo nekog entuzijaste ili grupe njih. Neke su pravi bestseleri, druge uglavnom sluze svojoj svrsi i nameni. Tu se radi o alfabetskom nabrajanju ulica i uz svaku leksikonsku odrednicu ide odgovarajuci tekst. Po kome ili cemu  ulica nosi ime, njena istorija, tehnicke osobenosti i tehnicki podaci, duzina, sirina, nastajenje, izgradnja, evtl. neki kurioziteti i specificnosti  a vezani za tu ulicu. Sve ono sto autor/ autori uspeju da prikupe i pripreme za stampu. Nazive ulica po slavnim i opste poznatim licnostima, dogadjajima ili datumima, dovoljno je spomenuti u samo par recenica jer to manje vise svako zna, i poznato mu je njihovo znacenje. Akcenat se obicno stavlja na ulice koje su imenovane po  lokalnim licnostima, lokalnim toponimima, itd. koje su manje ili cak skroz nepoznate stanovnicima, a tek pogotovu novim sugradjanima koji u gradu zive tek relativno kratko vreme. Verujem da bi  jedna takva informativno / leksicka knjiga ili brosura cak i komercialno mogla da se odrzi kako zbog moguce zainteresovanosti gradjanstva, tako i zahvaljujuci finansijskoj potpori i pdrsci lokalne privrede koja sigurno ne bi izostala jer bi to, bez daljnnjega,  bila jedna vrlo seriozna reklama. Mozda u pocetku krenuti sa jednim relativno manjim tirazom i onda se dalje orjentisati prema situaciji na trzistu i odgovarajucim  merkantilnim okolnostima.

  29. vokille kaže:

    Ne znam zbog čega, ali ulicu Matije Korvina, gde je skoncentrisano 50% noćnog života ulice, uporno je pamtim kao Engelsovu, i kada strancima objašnjavam, i kada taksistima kažem, tek kasnije mi padne na pamet da je već par godina promenjen naziv. Verujem da od slične boljke pati i još dosta sugrađana, kad se ne može izbaciti neki stari toponim iz upotrebe. 

  30. Maja kaže:

    Hvala gospodine Lansky za ulicu Dinka Zlatarića.

    Srdačan pozdrav

  31. Aleksa kaže:

    @Dragan

    Posto ne bih hteo da ulazim u politicke polemika, o nazivu ulice ne bih pisao, niti bih nabrajao imena te ulice, jedno sigurno znam da je ta ulica svojevremeno bila Beogradski put, koji je polazio od Gradske kuce (naravno stare), pa trasom te ulice do Bukva mlina, skretanje u desno, pa preko Gabric cuprije, te je kod bivse kafane zvane "Maslos" izlazila na sadasnju trasu Beogradskog puta.

    Isto tako postoje vise varijanti Halaskog puta (sada Karadjordjev put). Prva trase je isla ulicom Cara Lazara, nakon toga trasom Frankopanske ulice, a tek posle toga sadasnjom trasom.

    Jedina ulica koja je zadrzala prvobitnu trasu je Majsanski put, a delimicno i Sencanski i Segedinski put.

    Izvor: Dr Györe Kornél SZABADKA TELEPULÉS KÉPE (Életjel, 1976)

  32. zvezdan kaže:

    pozdrav

    kako se zvala prvomajska ulica?
    vidim na mapi Bercenji ali kako je isla istorija i kada je nastala ulica?
    da li mozete dati neki spisak iscrpniji velike vecine ulica, odnosno da li mozete uploadovati neke mape koje bi pokazivale i kako su se ulice formirale.

  33. Lansky kaže:

    1868. – Szecsi
    1874. – Voros Marthy
    1878. – Viz folyo
    1915. – Kolcsey
    1921. – Scotus Viatora
    1941. – Kolcsey
    1950. – Prvomajska

    Bercsenyi je bila današnja Matije Gupca. Uporedni spisak imena ulica kroz vreme, štampan je u časopisu Ex Pannonia br 15-16 iz 2012. godine. Časopis se može naći u Istorijskom arhivu ili u čitaonici Gradske biblioteke.

  34. Lansky kaže:

    Poštovana Milice,
    drago mi je da vam se dopada sve ovo. Vidite i sami da tu najmanje ima faktografije a da se naglasak stavlja na nekim detaljima koji možda mogu da opišu atmosferu vremena koje je prošlo. Puno toga ostaje neispričano ili nesačuvano zato što pripovedača nema ko da sluša a priča nije dovoljno značajna da uđe u „knjige“.
    Samo fotografija će zadržati pažnju par sekundi a komentari kao: „stara dobra vemena, bilo nekad sad se pominje“ itd, neće je učiniti uzbudljivijom.
    Na nekim temama iz rubrike STARI GRAD, naći ćete u komentarima veoma zanimljive priče čitalaca na zadatu temu.
    Što se tiče vaših pitanja koje se tiču mene, u dnu naslovne stranice naći ćete KONTAKT a klikom na njega doći ćete na stranicu na kojoj je moj e-mail.

  35. Marko Šarčević kaže:

    Poštovani zanima me ko su bili braća Milašin, treba mi što detaljnije, pa Vas molim da me uputite. pozdrav

  36. Lansky kaže:

    Milice, evo starih imena ulica koje ste tražili a kad dođete u Arhiv daću vam ceo spisak svih Subotičkih ulica:
    Trg Republike – Sent Istvan, Karađorđevtrg , Fo ter
    Branislava Nušića – Blaha, Pozorišna
    Košut utca – Korzo – Kralja Aleksandra, Republikanska
    Dimitrija Tucovića – Bathany , Pašićeva
    Trg Žrtava fašizma – Terz ter, Ćirila i Metodija
    Trg Sinagoge – Szecsenyi ter, Zrinski
    Jokai utca – Trg 29 novembra, Raktar
    Zmaj Jovina – Jokai
    Deak – Jelačićeva, (danas Matka Vukovića)
    Štrosmajerova ulica – Etvoš
    Trg Cara J. Nenada – Teleki, Fra Jesse, Muszolini ter
    Park F. Rajha – Lenjinov park, Park Kralja Petra, Naria Terez park, Vasut ter, Rogina bara
    Age Mamužića – Agina, Bajza
    Trg Slobode – Hitler ter

  37. Milorad Kovačević kaže:

    Gospodine Lansky, zamolio bih Vas da mi kazete, da li je današnja Djurdjinska ulica u Subotici nosila isto ime 1941. godine, unapred zahvalan Milorad Kovačević iz Niša

  38. Lansky kaže:

    Đurđinska se do 1919. zvala Zivatar, između dva rata Đurđinska i Bitoljska a 1941 – 1944 ponovo Zivatar.
    Od 1945. do danas je Đurđinska.

  39. Milorad Kovačević kaže:

    Najlepshe hvala gospodine Lansky, u izvodu iz matične knjige rodjenih mog oca od 19.10.1941. godine stoji Đurđinska br.18, S obzirom da današnja Đurđinska ima brojeve samo do br.6, zanima me da li je u tom peridu naziv Đurđinska nosila možda neka druga ulica u Subotici? Ovi podaci su mi bitni jer istražujem poreklo mog oca, unapred hvala.

  40. milica kaže:

    Poštovani gospodine Lansky. Vratila sam se kući i nastavljam tragom prošlosti našeg grada. Dok sam bila u Australiji, nisam imala vremena za istraživanja niti za FB, pa sam se obradovala kada sam videla spisak ulica koje ste mi poslali. Takođe prihvatam sa zahvalnošću i radošću Vašu ponudu za spisak ulica.
    Molim Vas da mi kažete kada mogu da dođem do Vas, kada Vama odgovara i kada ste slobodni par minuta.
    Zahvaljujem Vam se i srdačno pozdravljam.
    S poštovanjem, Milica

  41. Lansky kaže:

    Milice,
    slobodno dođite bilo koji radni dan do 14h.
    (telefon:024 626 869)

  42. Ivan Skenderovic kaže:

    Dobra vecer,
    1914 g. je postojala Kotorska ulica. Koja je to ulica danas?
    Hvala i pozdrav
    Ivan

  43. Ivan Skenderovic kaže:

    Pardon: 1928 je postojala Kotorska ulica.
    Pozdrav

  44. Ivan kaže:

    Poštovani gospodine Lansky,
    Još jedno pitanje: Na izvodu iz Matice umrlih iz 1870 piše adresa „M. THERES. 2957“. Može li se nekako saznati gdje bi to moglo biti?
    Hvala

  45. Lansky kaže:

    Ivane,
    Kotorska ulica se danas zove Svete Katarine. Za vreme Austrougarske se zvala Katalin. Kada se sa Somborskog puta skrene u Gajevu ta ulica je druga desno.

    Adresa „M. THERES. 2957“ bi mogla da bude neki salaš. U to nisam siguran. Ono M.THERES je Mariatheresiopolis što je jedno od imena koje je u prošlosti nosio ovaj grad.

  46. Ivan kaže:

    Veliko hvala gospodine Lansky,
    Puno ste mi pomogli. Mogu li samo još saznati kako se ranije zvala ulica Mirka Bogovića?
    Pozdrav

  47. Lansky kaže:

    1874 – Derito, Szende
    1878 – Szende, Ghiczi
    1884 – Vatha, Kinizsi
    1921 – 1941. Bogovićeva
    1941 – 1945. Vatha, Kinizsi
    1945 – Bogovićeva

  48. Ivan kaže:

    Opet veliko hvala. I još nešto: Hadnađev sokak. Zna li se kako je nastalo to ime? Po kome? Je li to bilo ikada sluzbeno ime? I kako se ta ulica zove danas?
    Hvala i pozdrav iz Baske Vode

  49. Joško kaže:

    Jeli točno da se trg oko Kerske crkve zvao „Trg hrvatskog Sabora“?

  50. Lansky kaže:

    Ovaj sokak i trg kod crkve nemam u evidenciji. To ne znači da nije bilo i to ime.

  51. Ivan kaže:

    Postovani gosp. Lansky,
    Opet hvala. Inače, dobio sam u međuvremenu informaciju da su naši stari današnju ulicu Vladimira Gortana ranije zvali Hadnađevim sokakom. S obzirom da je nema u evidencije, pretpostavljam da to nije bio službeni naziv.
    Pozdrav

  52. Harangozo Laslo kaže:

    Postovani gosp. Lansky!

    Zanima me kako se danas zove ulica, koja se u 1937. zvala Pajtićeva ili Paštičeva (ne mogu tačno da pročitam)

    Pozdrav i hvala!

    Laslo.

  53. Lansky kaže:

    Najbliže tome je Pardićeva. Nalazi se blizu Buvljaka, danas se zove Filipa Kljajića.

  54. Nemanja kaže:

    Našao sam negde da piše „Paralelna ulica“. Da li je postojala takva i kako se danas zove? Hvala.

  55. Lansky kaže:

    Paralelna ulica danas se zove Jovana Mikića.

  56. aleksa kaže:

    Lansky
    Paralelni put – Párhuzamos út.

  57. Eržika kaže:

    Poštovani Gosp. Lansky
    Tražim ulicu Zapadni vinogradi. Kako se zove sada

  58. Lansky kaže:

    Ta ulica je nova, nalazi se kod Ganjo šora. Nema staro ime osim 12. Nova.

  59. igor kaže:

    mala ispravka,ne postoji ulica zapadni vinogradi!to je deo grada između kelebijskog puta i čordaškog puta.obuhvata veoma veliku površinu i mnogo ulica.recite broj i potrudiću se da vam objasnim gde je to tačnije.

  60. zsizsi kaže:

    Postovani
    volela bih
    znati koja je ulica sto jenad bila Stanka Vraza i na Palicu Majorska
    Hvala

  61. Tatjana kaže:

    Postovani,

    Da li mozda znate u koje ime je prekrstena ulica u Subotici, koja se nekada zvala Vesniceva ?

    Unapred hvala,

    Srdacan pozdrav,

  62. Lansky kaže:

    U uporednom imeniku ulica piše da je predratna Vesnićeva danas Alekse Dundića.

  63. Anja kaže:

    Poštovani,
    Da li možda znate kako se sada zove ulica koja je nekad nosila naziv Zapadni Vinogradi br. 274?

  64. VojnicZelic ilonka kaže:

    molim vas recite kako se zvala ulica Brace Jugovica jel se zvala Madjar utca i u broj 11 bilo Jevrejsko kupatilo? a ulica Frankopnska se zvala Erdo utca?UNAPRED HVALA Ilonka iz Brace Jugovica 11

  65. Lansky kaže:

    Suprotno nego što ste naveli:
    Braće Jugovića je bila Erdo
    a Frankopanska je bila Magyar utca

  66. ŠIMON kaže:

    Poštovani,
    Interesuje me da li je sačuvana kuća koja se 1923. godine nalazila u ulici Sjenkijeviće pod brojem 2, kao i to da li nešto znate o birtiji Tikvicki koja se nalazila blizu ove ulice.
    Hvala

  67. Matija kaže:

    Grozno,na šta danas liči kuća Antike Pokornika na uglu Marka Oreškovića i Bunjevačke ulice.A taj čovik je bio jako pedantan i imao je veliku kolekciju bunjevačkog šlingeraja….

  68. Ljiljana Jelisavac kaže:

    Ja sam iz Požarevca i rođena sam1966. godine u Subotici i živela sam tu do svoje treće godine u ulici koja se nekada zvala Ljubljanska u broju 8. Da li neko možda zna kako se sada zove ta ulica jer bih rado ponovo posetila Suboticu i pokušala da nađem kuću ili ulicu u kojoj sam živela.
    Unapred zahvalna.

  69. Lansky kaže:

    Ljubljanska ulica se danas zove Bele Gabrića. Na slici iz 2014. se vidi kuća na broju 8, međutim, tamo se grade nove zgrade, nisam siguran da nije srušena.

  70. Sanja kaže:

    Dobar dan, da li u Subotici postoji ulica koja se zove Marjaški put? Hvala.

  71. Eva Pap kaže:

    Dobar dan, kako se zvali ranije ul. Petra Drapšina?

  72. DM kaže:

    Poštovani Lansky,
    Interesuje me kako se ranije zvala ulica Generala Kutuzova u Aleksandrovu.
    Hvala.

  73. Lansky kaže:

    Ulica Generala Kutuzova se za vreme Austrougarske zvala Szélső.
    Po generalu carske Rusije Kutuzovu ulica je nosila ime još između dva rata. Postoji neko predanje da je on poreklom iz Šandora. Ne znam koliko je to utemeljeno ali takvo prezime nose i danas pojedini Šandorčani.

  74. Zlata kaže:

    Dobro vece,zanima me kako se nelada zvala ulica Matije Korvina,pa Engelsova a pre toga

  75. ... kaže:

    1941 – 1944. Sipos
    1919 – 1941. Paje Dobanovačkog
    1884 – 1919. Sipos
    1878. Kepezde
    1874. Birsza
    1868. Šipoš

  76. Olgica kaže:

    Gospodine Lansky zahvaljujem za Vaš trud. Mnogo toga sam naučila o Subotici od Vas. U detinjstvu sam živela u obiteljskoj kući na početku Stevana Filipovića, u kojoj su ranije živeli još i moj pradeda i prababa. Mislim da se pre zvala Hranilovićeva, jer su neka pisma sačuvana. Sada sam na početku Cara Lazara, koja je baš dobro ispresecana. Čula sam da se nekada zvala Fűzfás utca i da je ovde živela poznata glumica Blaha Lujza. Da li su moje informacije tačne i znate li još nešto o mojim ulicama?

  77. Nikolić Slavoljub kaže:

    Dali još postoji Rokina ulica,….. ako je promenjen naziv kako se sada zove ta ulica. Hvala !!!

  78. ... kaže:

    Trg svetog Roke…

  79. Pere kaže:

    Boris,
    Šolohova bivša Čapajeva ulica se prije toga zvala Plebanijska ulica (verovatno zbog plebanije koja je obuhvatala prostor u toj ulici)

  80. Aleksandar Ignjatović kaže:

    Poštovani gospodine Lansky,

    Da li možda znate gde bih mogao pronaći stare nazive palićkih ulica. Konkretno, ne mogu nigde saznati kako se pre 1918. godine zvala ulica Marka Oreškovića, koja je u medjuratnom periodu nosila ime Ljubibratića ul.

    Unapred hvala!
    Aleksandar

  81. Lansky kaže:

    @Aleksandar
    Sutra cu moci da pogledam neke stare karte , mozda nadjem i imena ulica na Palicu.

  82. Trovach kaže:

    @Lansky…Moja rodna kuca je u Ljubljanskoj. Ponekad tuda prodjem kada idem biciklom (kolima bi to bilo prebrzo) i samo pustam uspomene da naviru. Secam se i stare sljive pred brojem 11 i blatnjavog puta…

  83. Pravdoljub kaže:

    Poštovani gospodine Lansky . nekada sam sa jednim dobrim drugom išao na piće u ulicu iza zgrade takozvanog socijalnog preko od muzičke škole. Nikada iako sam antialkoholičar neznam .Kako se zove ta ulica? Ima nekoliko manjih birtija, pri ulasku u ulicu prva z’desna je naša birtija.

  84. Lansky kaže:

    @Pravdoljub
    Beše to Agina ulica, nekad i sad 🙂

  85. Daj jednu ljutu kaže:

    … a lokal se zvao VIS. Ispocetka klub zatvorenog tipa za ratne i vojne invalide. Kasnije otvoren i za ostale gradjane. Mislim da su imali neke poreske olaksice pa je pice tamo bilo nesto jeftinije nego u drugim lokalima.

  86. Lansky kaže:

    Našao sam ulice na Paliću iz perioda 1941-44.
    Ljubibratićeva (M. Oreškovića) se tada zvala Kikelet utca.

  87. dejan kaže:

    da li je postojala Bijedolska ulica i ako jeste kako se sad zove.hvala
    trazim neku zenu,i ne postoji ta adresa.
    unapred hvala

  88. knjiski_moljac kaže:

    U dokumentu uporednih ulica ne mogu da lociram današnje nazive sledećih ulica: Sibinjanin Janka odnosno Paje Margetića (1950) tj.Kalimegdanske (1928) i Sudarevićeva (1926). Bila bih veoma zahvalna na informaciji.

  89. Lansky kaže:

    Nekadašnja Nandor, potom Kalimegdanska sve do 1962. godine kada je promenjena u Paje Marganovića, kako se i danas zove.
    Stara Sudarevićeva danas se zove Matije Gupca

  90. Čovek kaže:

    Dobar dan, kako se nekada zvala ulica Vojislava Ilića u Šandoru?

  91. Milica kaže:

    Dobar dan, da li neko zna kako se sada zove nekadasnja Ulica Kralja Petra?
    Hvala unapred

  92. Mirko kaže:

    Poštovani,
    Kako se nekada zvala Ulica Pap Pala?
    Hvala!

  93. ... kaže:

    Pre rata: Carinska
    1941-44: Vam palota
    1944-62: Novatorska
    1962- : Pap Pala

  94. Aleksa kaže:

    Zanima me kako je Kireški put dobio naziv – mađarski naziv je Kiskőrösi
    út.

  95. ... kaže:

    Otvorena ulica – danas Metohijska

  96. Stefan kaže:

    Gosn Lansky,

    znate li mozda koja je bila Mileticeva ulica 60-ih i 70-ih. Je li to danasnja Svetozara Miletica ili neka druga.

    Hvala…

  97. Andreja kaže:

    Gospodine Lansky,
    zanima me da li je postajala ulica Uspredna ( VII neko mi je rekao za 7 latinski ali ne znam sta je to tada znacilo 1923) ili tako nesto i koja je to danas ulica.
    Unapred zahvalan,
    Andreja

  98. Lansky kaže:

    Usporedna ulica (pre toga Domboš), danas se zove Subote Vrlića.
    Pripadala je VII kvartu.

  99. Lampert kaže:

    G. Lansky,
    zamolio bih Vas, tražim ulicu koja se godine 1928. zvala Primorska,
    kako se danas zove?

  100. Lampert kaže:

    Znam toliko, da je Primorska bila u II. Kvartu Subotice…

  101. Dodok kaže:

    Poštovanje gos. Lanski
    U uzvodu Matične knjige venčanih za babu i dedu od 22. juna 1918.god. navde se njihova prebivališta u : Subotica Prva 246 i Prva 290.
    Koja je to sada ulica, odnosno kako se nazivala ranije?
    Takođe, pradeda koji je preminuo 1935.god. žive je u Cvetnoj ulici br.4.
    Koja je to sada ulica?
    Unapred hvala

  102. Ristic M. kaže:

    Postovani G-dine Lansky,
    da li se ulica Ksavera Sandora Djalskog ranije zvala ulica Bobic Ljube ?
    (na naslednickom listu iz 1999-te godine izdatog od opstinskog suda pise ulica Bobic Ljube, a u tatinoj umrlici adresa Ksavera Sandora Djalskog = radi se o istoj kuci.)
    Najlepse hvala na odgovoru.
    M. Ristic

  103. Lansky kaže:

    Ksavera Šandora Đalskog pre rata se zvala Osječka, a posle rata Babić Ljube. Iz nekog razloga to ime je promenjeno.

  104. Lansky kaže:

    @Dodok
    Nekadašnja Cvetna ulica danas se zove Otona Župančića.

  105. Bela kaže:

    Kako se sada zove nekadasnja ulica Zapadni vinogradi u Subotici?
    Hvala unapred

  106. Trovach kaže:

    Nedavno sam u knjizi „Gradotvorci“ pronasao dva zanimljiva podatka. Najstarije ime Zagrebacke ulice je bilo ulica Zlatnog jelena, a Preradoviceve, ulica Zelenog venca.

  107. Ljubica Kovač kaže:

    Dobar dan, zanima me nekadašnja Srpska ulica kako se danas zove? Hvala

OSTAVITE KOMENTAR

+ 11 = 14

IMPORTANT! To be able to proceed, you need to solve the following simple math (so we know that you are a human) :-)

What is 6 + 4 ?
Please leave these two fields as-is: