Predstavnici Centra za zaštitu i pomoć tražiocima azila i dva migranta iz Somalije i Avganistana održali su, u petak, dvočasovno predavanje učenicinma OŠ „Ivan Milutinović“. Predavanje je bilo interaktivnog tipa sa ciljem upoznavanja i povezivanja mladih iz lokalne sredine sa mladim azilantima.

Fahim i Šoman su se predstavili đacima ove škole. Veoma su zadovoljni načinom na koji su ih deca prihvatila. Oni su odgovarali na pregršt pitanja, te su zaključili da su učenici veoma zainteresovani za njihov način života, kao i za njihovu kulturu i tradiciju. Ističu da je proteklo predavanje samo još jedna potvrda toga da su ljudi u Srbiji otvoreni.
Iz Centra za zaštitu i pomoć tražiocima azila poručuju da su radionice veoma korisne, posebno za razbijanje predrasuda i stereotipa koji vladaju o migrantima. Deca su vrlo radoznala i otvorena i žele da saznaju što više o azilantima, njihovom razlogu dolaska u Srbiju, i njihovom načinu života.
Radionice se organizuju već već šest meseci u osnovnim i srednjim školama u Subotici. Osnovna tema predavanja je upoznavanje kulturoloških razlika, odnosno razlika u načinu života lokalnog stanovništva i migranata.
RTV Yu eco
KOMENTARI
OSTAVITE KOMENTAR
Morate biti prijavljeni da biste komentarisali.






BRAVO SUBOTICA! BRAVO MULTIKULTURALNOST! BRAVO ANTI TRUMP POKRETI!
Stormwatch mnogo znaci mnogo si gl..!
Stormwatch: „Not sure if sarcastic, or just stupid.“
..Nema teme, na koju se stormika( po daddy-u) nece zakucatii.. ha.. ha,, ha … lacho tip!!
@mu
A sto lepo ne napises da ti mislis da sam ja GL..? Jel mislis da se ja ljutim na tudje misljenje ili da sam uvredjen na salve neistina, uvreda i baljezgarija koje citam na svoj racun? Hahahahahahah, niposto! Bole me patke za tudje misljenje. Valjda vidis da sam ja davno pre Trampa u mojim pisanjima odjebao svaki vid osnovne kulture, pravopisa i politicke korektnosti – kome se ne svidja ne mora da cita. I meni se ratnohuskacki govor i gradjanski ratovi bolesnih glavica devedesetih nisu svidjali pa sam morao da ih trpim hteo ne hteo. Zato, u razgovoru sa mnom molim te da ne koristis svoju nepostojecu kulturu, budite ono sto zaista jeste. 🙂
akcija je u redu i za pohvalu, ali se ja pitam kako politicari ne mogu da spoje suboticku omladinu, koja ne zivi zajedno. iako subotica vazi za multinacionalnu i multi-kulti sredinu, poslednjih 20 godina se ne zivi zajedno, ne stari i ne mladi. kako su se dosetili da upoznaju mlade sa kulturom ljudi, koji su na proputovanju, a do sada ni jedna vlada niti nevladina organizacija nije pokusala da spoji stari i novi narod u subotici. toliko toga bi se moglo organizovati za omladinu iz mesovitih razreda, toliko toga bi moglo da se napravi za nasu omladinu, da ne bude u beznadju, a nikada ni jedna politicka partija nije u svom programu obuhvatila omladinu, koja postaje problem, a pogotovo u mesovitim sredinama.
Stormwach,sta se palis odmah hahaha sa ovim komentarom si potpiso da si.. 😉
Treba mladima imigranti da pricaju o iskustvima, cisto da omladina razmisli da li im se ratuje ili ne, ili barem da budu spremni na gadosti sto donosi rat.
@Nemo Sreco Nemo Danas
Treba da pricaju o iskustvima, da sta neg trebaju. Samo to nece oladiti uvek za rat spremne glavice.
Sta je sada dublji smisao ovakvih susreta? Belosvetski dzabalebarosi koji jurisaju na Evropske socijalne sisteme i kojima je parazitiranje glavni i osnovni motiv za ilegalno tj. kriminalno upadanje na stranu drzavnu teritoriju, bez ikakvih dokumenata, i mogu da pricaju sta i koliko hoce jer nema nikakvih dokaza ko su, sta su, i odakle su. Cinjenica da onaj koji ima dovoljno dolara da plati svercerima da ga prebacuju iz jedne zemlje u drugu, sigurno nije u domovini socijalni slucaj niti puka sirotinja. Svi su oni izgubili dokumenta „negde na putu“ jedino mobilne telefone i to one od skuplje vrste nikako da pogube. Gde su im zene i deca ? Njih rat ne dotice? Ne treba oni da po skolama pricaju o sebi i svojoj kulturi. Dovoljno je da se pojave na sluzbenom granicnom prelazu sa validnim dokumentima u ruci i pokazace svima svoje kulturno i civilizacijsko dostignuce. Zasto placaju hilade dolara svercerima umesto da za par stotina dolara lepo kupe avionsku kartu i kulturno dodju tamo gde su namislili. Naravno oni ne putuju avionima iako to mogu bez problema da plate, jer znaju da sa svojim pravim dokumentima nece moci da izadju iz aerodromske zgrade i bice vraceni prvim letom tamo odakle su dosli. Zbog toga prvo treba odglumiti napacenog izbeglicu i odigrati na kartu hriscanske samilosti. Iskoristi i zloupotrebiti hriscanske i moralne vrednosti Evrope i onda pokazati svoje pravo lice. Keln na Silvesterovo 2015 i jos mnogi drugi gradovi su najbolji primer i dokaz, ko su i sta su, i kakav motiv imaju mladi ljudi iz Azije i Afrike, i kakva je njihova stvarna kultura.
Spremaju se Soros & Sotone da nam uvale sve ove „svetske putnike“, jer u opasnosti nikakvoj nisu bili od Turske na ovamo tako da ne znam na koju osnovu mogu traziti azil.
A sto se upoznavanja tice de da nam pokazu kako kaznjavaju zene ako su neposlusne? Kako tuku malu decu da bi im uterali strah od Alaha. Kako kasape svoje koji se usude da kazu da ne veruju u Alaha. Neka deci pokazu kako se seku glave nevernicima / nama.
Neka deca prvo to vide pa nek se posle odluce dal uopste zele da znaju vise o ovim verskim osvajacima.
Nadam se da ce Tramp napokon onu zmiju Sorosa da stavi u zatvor gde je monstrumu i mesto.
Uskoro:
„Stormwatch“ sa đacima OŠ „Ivan Milutinović“
ps. kako si uspeo da promeniš temu… sa migranata na sebe … prava VIRAL figura za chetovanje 😀
Soros je divna i sposobna osoba. Ako vi niste u mogucnosti da zaradite svoje novce bez slizavanja sa strankom na vlasti, i ako vam vas posao, „expertiza“ i dupe zavise od pozicije vase stranke, vi niste ni za sta.
Stormwatch
To ste rekli nacisti i za Hitlera. Bilo bi interesantno da mu Libijci ili Sirijci sude al zadovoljan sam i da to Tramp uradi.
@Daddy
Svako ko misli da je tramp postena i dobra osoba, nije nista nego direktni naslednih nacizma.
nacizam=stromvacth
e to je prava definicija
.@.poreski obveznik…Bolju analizu nisam davno procitao ,niti cuo..!!(Mislim na ovom sajtu/portalu..!!)
@punisher
Proguglaj malo tvoje predjasnje poruke pa ces videti sta je pravi nacizam. Ja ne pozivam na ubijanje niti eliminisanje pripadnika drugih nacija, rasa i vera kao vecina vas ovde. Svi zaboravljate da je pre samo 20 godina cela EX-Yu bila zemlja sa milionima imigranata.
Stormwatch
Dok te nije bilo u january imali smo samo jednu diskusiju o desnicarima kada je bila rec o madjarskom selu koje prima samo hriscane a evo otkad si tu ne prestajes da vredjas i provociras na nacionalnoj osnovi dok nas znane antifasiste zoves nacistima i slicno, cak pokusavas i pretke da nam uvredis.
Zadnji put kad su komentari ZAUSTAVLJENI lago si, vredjo i pretio, evo odkad si se vratio ista situacija, mislim da tu ne treba kriviti nas zrtve tvojih uvreda i gluposti sto uzvracamo iskrenim i istinitim komentarima.
Pretio si samo mesec / dva unazad svima kolektivno da nas ne bi bilo (tvojim neistomisljenicima) a licno ljudima ko zna koliko puta.
Ne znas razliku izmedju naroda i nacija inace ne bi sramotio svoju inteligenciju ne priznavanjem Bunjevaca, no s tobom svejedno stogod nije u redu.
Da si stvarno anti nacista / fasista bio bi i anti ustasa i prozivo bi B.. V….. i slicne a ne mene jer oni slave osudjivane fasiste Pavelica i Stepinca kojih se ja gadim.
Ne znam da li je Tramp dobar i posten al znam da masovni ubica nije i da je istinskim masovnim ubicama sa kraja 20og i pocetka 21og veka (koji su i nas rat organizovali) stao na zmijski rep. Videt cemo hoce li zmija njega progutati ili ce joj on kao junak poseci otrovne glave.
Ne mogu se dve i vise veoma razlicitih kultura NA SILU I MASOVNO u tako kratko vreme mesat. To je recept za netrepljivost, mrznju i rat.
Ljudi NE traze UBIJANJE nikog kao sto ti svesno pokusavas izdramatizovat situaciju.
Dok u svakoj od komsijskih zemalja su tukli i pljackali migrante kod nas im se priredjuju razne drustvene aktivnosti tako da sto ne pljujes tamo a Srbiju da hvalis?
Ljudi traze da se svi koji su dosli u zemlju nelegalno vrate svojim kucama isto kao sto traze Merkel i drugi pa sto ne ides da pljujes Merkel. Evo Putin je izgleda uspeo da zaustavi rat u Siriji zasto odnak ne trolujes finansijsku pomoc ovim ljudima da mogu da se vrate i grade svoje zemlje gde su im preci i rodjaci sahranjeni.
Zasto da milioni migranata ovako naprasno i nasuprot zeljama lokalnih ljudi ostane ovde (Evropa) kad se vec vidi haos koji je izazvan njihovim pozivanjem?
@Daddy
Ostrasceno, uvredljivo, hushkacki i kao uvek puno lazi – ali vi ste majstor alternativne realnosti pa je to i normalno.
1. Vi ste toliko ogrizli u svakodnevni fasizam da je takav jezik postao apsolutno de-facto normal svakodnevnog govora i pisanja, vi to ne primecujete, ali ima nas koji to primecuju.
2. Nije problem u meni gospon daddy, problem je u vama jer naravno da se diskusije zaustavljaju posto postoji i neko ko se ne slaze sa vasim izlivima upravo tih istih lazi, uvreda i muljanja. Dok se ja nisam ostro usprotivio vasem svakodnevnom vredjanju Hrvata i Katolika koje ste godinama sprovodili ovde, sve je bilo u redu…nemojte meni pricati o vasim izlivima mrznje.
3. Ja nikom nikada nisam pretio, niti mi je to ikada bila namera. Ako citate i metaforicke izrecene recenice iz Biblije smatrate pretnjom, onda ste i sami svesni vaseg zla.
4. U Subotici su uvek slozno ziveli Madjari, Nemci, Srbi i Hrvati. To je ono sto je do pocetka devedesetih suboticu cinilo jedinstvenom.
5. Kao neko ko je izgubio dobar deo familije u Jasenovcu, ja licno mogu da vam pricam o tome vise nego vi meni. Ovom cinjenicom je svaka vasa laz, otrov, muljanje i toksicni otpad odjeban.
6. Tramp kao nekadasnji glavni finansijer porodice Klinton, a pored toga kao provereni rasista, superstar-silovatelj, neplatisa poreza, bakrot majstor i pre svega neuracunjivi lazov, ni jednom normalnom, postenom i pravicnom coveku ne moze biti uzor niti nada.
7. Hriscanstvo i Islam zive vec 50 godina zajedno na zapadu, i dok se povampireni fasizam nije opet pridigao negde od pocetka finansijske krize 2008, nije bilo nikakvih problema.
8. Lazete da ljudi ne traze ubijanje i exterminaciju svih koji se ne uklapaju vas ograniceni vid poimanja realnosti. Samo na ovom sajtu vam mogu naci desetine poruka koje govore upravo suprotno.
9. Niste citali, ne zelite da se pomirite sa time, lazete, muljate i toxishete. Ja sam Srbiju svugde hvalio zbog izuzetne brige o emigrantima i evidentno fantasticnoj dozi ljudskosti u takvim situacijama za razliku od drugih zemalja. Nemacka i Srbija su pokazale i dokazale da su prave hriscanske zemlje, Nemacka kao bogata zemlja, Srbija kao siromasna. Ono sto ja kritikujem su suboticani koje znam u dusu, jer subotica je nazalost grad takav kakav jeste, a to se izdaleka najbolje vidi.
10. Zasto da ja pljujem Merkel? Merkelova je jedini razumni politicar u EU u ovom momentu. Da ona nije ostala hladne glave 2015 godine, danas bi Evropa davno bila potonula u istinski varvarizam. Znate gospodine Daddy, iz nase evropske perspektive izuzetno je jadno, bedno i licemerno pricati o civilizaciji i evropskim tekovinama, posebno znajuci da su upravo iz te „civilizovane hriscanske“ Evrope potekla dva najveca svetska rata ikada vidjena na planeti zemaljskoj, koja su sa sobom povukla i najgore zlocine protiv covecnosti i pokazale da Evropa niti je hriscanska niti humana. Ako Evropa propadne, to nece biti zbog Muslimana, Crnaca, Indijaca i ostalih, nego upravo zbog toga sto Evropa iako se pravi hriscanskom nije hriscanska nego paganska i varvarska.
11. Putin nije zaustavio nikakav rat u Siriji. Putin je samo produbio problem, a sve sto Rusija zeli je svoj deo kolaca. Deo kolaca koji u Siriji isto tako zele USA, UK, Francuska, Turska, Rusija, Iran i Saudijska Arabija.
12. Haos u Evropi nije poceo sa migrantskom krizom, nego pre desetak godina u zemljama koje su najvise bile pogodjene finanijskom krizom 2008 godine. I to samo zbog toga sto u tim zemljama nikada nije sprovedena nikakva ozbiljna strukturalna ekonomsko-socijalna reforma koja bi ublazila posledice eventualnih finansijskih krahova kao upravo tog iz 2008. – Zemlje koje su danas najvise kivne na migrante su upravo Britanija, Francuska i Italija – apsolutni failovi po pitanju bilo kakvog sprovodjena ekonomskih reformi, a sa druge strane upravo su tajni sporazumi Britanije i Francuske uz blagoslov Rusije iz 1916 izvor svih problema, ratova i stradanja na prostorima bliskog istoga, uz to englezi i francuzi uvek zaboravljaju da su bili najbolji i najjaci u vreme njihovih civilizovanih surovih osvajanja, kradja, porobljavanja i unistavanja drugih zemalja.
Zaratili Srbi i Hrvati, a Bunjevci ku tice na grani. Čas na jednoj čas na drugoj strani..
@stormwatch „Soros je divna i sposobna osoba.“
Taj divan i sposoban Džordž Soros kao tinejdžer je za pare izdao svoju subraću nacistima!Amoralan kriminalac koji ponosno priča o tome,kako je sa malverzacijama uništavao države i ljude potisnuo u bedu i siromaštvo.Pravi ti uzor.On i Dinkić.
https://www.youtube.com/watch?v=waYw5MVyLos
..@ stormwatch….Bez uvrede , ali kako osoba koja je( kako kaze izgubila dobar deo porodice u Jasenovcu) moze toliko da mrzi Srbe (Bunjevce ,one koji kazu da nisu hrvati.. a cesto opletes i po Madjarima (.pogotovo po Orbanu) “ da se vlasi ne sete“)Kako takva osoba moze da ocekuje da je neko uvazava ,tj njego misljenje i rasudivanje. Moja porodica je osakacena po raznim stratistimau NDH Za sada znamo po arhivama da su mi ubijeni tacno 246 rodjaka , sto blize ,sto daljne familije Jadovno, Pag Jasenovac Sharvar,, i ko zna gde jos. Cesto se ugrizem za jezik jer mi je jezik brzi od pameti,pa opet ne mrzim Samo prezirem ,(visi nivo.)Ne verujem da si los covek, ali brate ima nas i drugacijih.Zivis na zapadu kazes , ali mi smo ovde i ovde osecamo probleme na svojim ledjima.
..@ Stormwatch.. Pod 4 .. kazes oduvek su slozno ziveli Srbi Hrvati Madjari Bunjevci i ostali Nesto se sad prisetih tamo daleke 71- 72 godine u vreme ‘HRVATSKOGA PROLJECA“ kada me je na casu matisa. razredni pok Kopunovic Lajco upitao, odakle sam ( to je pitao i ostale ) i kada sam mu rekao da sam Srbin i da prostis na izrazu “ (zajebem ‘) se i rekoh da mi je deda solunski dobrovoljac iz Amerike od tada sam osetio sta je biti Srbin . U mestu gde sam bio matematicka manjina ,od tada sam od tog velikog hrvata ( tako se izjasnio pred pokjnim profesorom Adzicem, pa su se gadno posvadjali) imao Poseban tretmanToliko o slozi i toleranciji razlicitih suboticana!
..@ stormwatch..Pod 5.. kazes da se islam i hriscanstvo postovali do ovog rata devedesetih.Nesto nisam siguran .1979 sam se zatekao u marselju (poslom) u gradu se u vazduhu osecala mrznja prem belima , tj nama. Vodic koji nam je prevodio nam je strogo naglasio kuda da se krecemo, objasnjavajuci nam onda ono, sto sam tek posle 15 godina video dole na kosovu. Neces se sa mnom SIGURNO sloziti ali ja mislim da sa njima nema zivota. Uvazavam tvoje zivotno iskustvo sa zapada ali ja bih ako je moguce ..(svako u svom dvoristu )Oprosti na oduzetom vremenu ali ja toliko. Beza ikakvih skrivenih namera da delim bilo kome lekcije o zivotu.Pozdrav
Stormikam
Jedno je jasno, il si uteko il su te greskom pustili napolje.
@Lenin
Hmmm…Gospodine Lenine, vas ton se iz „bole me patke“, odjednom (7-8 meseci) promenio u „u jebote, ovo je ozbiljno batke!“. Otkuda takva promena na moju sarkastichnu rechenicu?
@srbenda iz b.topole
Gospon srbendo, kada bi ja gledao sa jevrejske strane, onda bi nasao bar 2000 poubijanih sto blizih sto daljih rodjaka po raznim koncentracionim logorima u Evropi, no o tome ovde nije rec. Nego je rec o tome da gospodin daddy koji predstavlja najrafinisaniji sljam devedesetih godina koji je u zadnjih 5 postao opet popularan, non stop proziva, vredja i insinuira na racun Katolika i Hrvata. Zar mislite da se ja ne ubacim u neku drugu raspravu na nekim drugim forumima kada citam non stop pljuvanje po Srbiji? Ja sigurno necu dozvoliti da citam visegodisnje bezrazlozne pljuvacine po jednom narodu ili veri bilo gde, i bilo kome da cutim po tom pitanju.
Pod tackom 4. Da li mislite da su dodjosi iz hrvatske sedamdesetih bili dobrodosli u Suboticu? Pogotovo, ako se nikada nisu odrekli svoje jekavice i nisu pricali madjarski?
Po tacki 5 se sa vama apsolutno ne slazem. Ja cu vam reci zasto, pa vi razmislite jako dobro o tome sto vam govorim, jer prilicno dobro poznajem situaciju.
Posle kolonijalnih osvajanja i exemplara „civilizacije“, zapadne zemlje su posle WWII videle da imaju fantastican gubitak radne snage, znate vec kako je to islo…tada su posto poto primali ljude da bi te iste zemlje mogle ekonomski da se razvijaju u novom poretku stvari. Medjutim, ti civilizovani zapadni narodi su zaboravili jednu veoma bitnu stvar, a to je da im u zemlje na rad ne dolaze masine, nego dolaze zamislite LJUDI. E sad, zapad kakav je takav je uvek bio, bitno je praviti novce, praviti se da je sve cool i da su otvoreni i tolerantni, dok integracija u zapadno drustvo nije razmisljana ni pod razno – iskljucivo profit i pravljenje para. Pa je realnost da su emigranti iz drugih kultura i vera apsolutno zaustavljeni u procesu bilo kakve integracije i 100% marginalizovani. Zapadni svet je zanimljivo zamislio situaciju u kojoj mu dolaze milioni stranih radnika zbog nedostatka radne snage, ti ljudi im samo prave pare i profit, svi zive po svojim mikrogetoima i nikom nije dozvoljeno da se izdigne na nivo „nativno rodjenih“ niti da punopravno ucestvuje u tokovima i desavanjima u tim zemljama – sto znaci, dodji brate, radi ovde kod nas, omoguci da nasa ekonomija funkcionise i siri se, a ti samo cuti i ne pojavljuj se napolju dok mi ostali uzivamo plodove vaseg rada…. i sta dobijete? Dobijete generaciju od par miliona apsolutno obespravljenih, marginalizovanih i potlacenih ljudi. Turci i drugi islamski narodi na zapadu nisu u nista boljoj poziciji od crnaca u Americi. U vreme dok ste vi bili u Marselju 1979, takav stav francuza prema imigrantima je bio vec davno ukorenjen u njihovo drustvo, jer su im ti imigranti u to doba bili vec 20 godina na radu u francuskoj, a 2 decenije je i vise nego dovoljan period da se sprovede marginalizacija jednog dela populacije. Sta mislite kako je posle 60 godina od prvog dolaska imigranata u zapadne zemlje? Da li mislite da se svest nativnih ljudi prema onima koji im zaradjuju pemzije i pune budzet promenila od 1979, ili zapadnjaci danas misle da su oni sami sve stvorili svojim rukama i da desetine miliona emigranata samo uzima njihove novce?
@Stormwatch, ako je Tramp „nacista“, onda molim te napiši šta misliš šta je Hilari Klinton? Kada si već takav „antitrampovac“. Da li bi njenim izborom stvari bile bolje? Ili joj bolje pristaje da je nazovemo „supernacistom“ ako je on nacista? Toliko valjda imaš pameti da ne veruješ u priču kako je njenim porazom u Americi poražena demokratija, ljudska prava, američke vrednost i ostalo bla-bla-bla-truć. Drugo, tačno je da Putin NIJE zaustavio rat u Siriji, ali je zaustavio bolesne životinje da pobede, što dvojac Obama-Klinton nije hteo. Zašto su bolesne životinje, da ti ne objašnjavam, pogledaj samo snimke šta (nije) ostalo od Palmire!
Ajdemo drustvo – RAZLAZ !
Nije problem sto se ovde okuplja buljumenta sirovih i neobrazovanih ljudi, nego je problem sto svoje neznanje sire po internetu i ostatak isto takvih neznalica sve to prima zdravo za gotovo i dalje onda multiplicira tudju blesavost kao svoju. Ako proanaliziramo neznanje koje se izdasno po ovom portalu siri i onda ga potenciramo sa adekvatnim brojem intelektualnih „kapaciteta“ koji se javljaju na portalu, dobijamo prilicno vernu sliku opsteg stanja u zemlji Srbiji i postaje nam jasno zasto je Srbija tu gde jeste i zasto je takva kakva jeste. Isto tako mozemo da zakljucimo kakve su njene sanse za prosperitet i buducnost u Evropi. Pored politickog analfabetizma, nepoznavanja blize i dalje istorije, kao i istorijskih okolnosti, mesanjem stvarnih cinjenica i palanackog rekla-kazala mentaliteta, dobija se jedna visoko eksplozivna smesa koja svakih par decenija generise nove ratove po Balkanu, a koji su rezultat intelektualnih i moralnih deficita, jer za jedan rat su potrebni iskljucivo ispodprosecno obrazovani ljudi i to od komandanta pa do poslednjeg regruta. Da zakljucimo – Filozofirati o necemu bez temeljnog poznavanja materije, jeste diletantizam, sarlatanstvo ili cak nesto jos mnogo gore.
..@..stormawatch..Postovani ,procitao sam vase odgovore i dobro sam razmislio o njima.Smatram da ste na mnoga nedorecena pitanja dali odgovor iz vaseg ugla. Duboko postujem vase poglede na svet, ali moja iskustva sa tackom 5 su drasticno razlicita .Kada bih mogao da vas upoznam,verujem da bi svako imao da kaze nesto na tu temu.Rekoste da ste poreklom Jevrej,U mojim ocima to vam je ogroman plus .Ja znam de mi necete verovatno poverovati, ali ja i vecina Srba duboko postuje vasu veru i vasu postojbinu , danasnji Izrael..u mom selu sam poznat svima kao covek koji JAVNO brani pravo Jevreja na svoju drzavu Clan sam mnogih grupa na drustvenim mrezama koji brane istinu o vasem narodu cesto upadam u.svadje jer ima i drugih misljenjaKada bih imao carobni stapis moja Srbija bi licila 99% na izrael.. Nadam se( i ne sumnjam) da ste me razumeliPozdrav bratu Mojsijeve vere,Od Srbende( koji nikoga ne mrzi,al je ponekad “ZDRAVO BISAN’ kako kazu nasa braca Bunjevci!!)
@stormwatch Ah!Ma loše sam džonjao.Sanjao radodajke u burkama,kad ih ogulim sve neke rugobe.
Soros?
Izem li ga.Čudne li ti sarkastichne rechenice.Kada si uvek pozitivno karao o Đuriki!?
opaaa .Pojavio se jos jedan ,( ajde bre rasturaj se bre)koji nam je poceo deliti lekcije o intelektualnoj moci /nemoci pojedinih ucesnika na ovom portalu!!Rechi koje ovaj lik upotrebljava da bi ponizio ostale , (a pokusava da ostavi utisak “nadmocne intelektulne gromade“) kao .. “politicki analfabetizam“ intelektulni i moralni deficit “multiplicira tudju blesavost kao svoju“( da li je mislio i u prvom licu??) i ostale reci samo odaju, da se radi o osobi koja ima vec neki nick-name , samo zeli da se predstavi ,kako ono rekose shvabe( uber manch ) u politickom . kulturoloskom .. i ko zna vec kojem obliku.Najobicniji “ kasno probudjeni namcor“!!
@Stormwatch, kako objašnjavaš da većina Srba, Hrvata, Mađara, Poljaka i drugih u Nemačkoj već u drugoj ili najkasnije trećoj generaciji postaju Nemci, dok Turci i ti tvoji dragi „migranti“, da budem precizan islamci, bivaju tobož uskraćeni za „integrisanje“? Biće ipak da je nešto drugo u pitanju. Najzad, ONI su došli da rade tamo da bi bolje živeli, za to su plaćeni i – kuš! Neka se nose nazad u svoju vukojebinu ako misle da to prave od svoje nove domovine, džamije, uvođenje šerijatskog prava, burke i slična sranja! Ni mi tamo ne gradimo crkve. Also, niko njima ne sprečava „integrisanje“, oni sami to neće.
@dva u jedan
Daklem gospodine dva u jedan pa ko maxim po diviziji…..
Ako vama nije jasno da ja ne volim ni Clintonovu, a ni ovog degenerika sadasnjeg POTUS-a, onda ne znam sta vise sa vama treba i da li je moguce objasniti.
Ja sam navijao za John Kasicha i Bernie Sandersa u finalu, sa tim da moram priznati da bih voleo da vidim Bernija kao predsednika Amerike, ne zbog toga sto ja ne volim republikance (John Kasich bi bio izvrstan POTUS), nego zato da konacno neko objasni amerikancima da besplatno skolovanje, placeno bolovanje, placeno porodiljsko i zdravstveni sistem ZA SVE, NISU komunisticke fore, nego odlika zrelog socijal-demokratskog drustva.
@Lenine
Vama se nesto mnogo pojavljuju zenske osobe u burkama u tim vasim snovima, Lenine Lenine, skidajte taj burka-fetish dok jos ima vrimena!
A Soros, pa to je jedan divan i nadasve produhovljen covek iz koga cak i na slikama
nekako sve isijava neka toplina.
@Dva u Jedan
Ti dete ne da nemas pojma, nego nemas veze ni gde je zapad. Turska manjina u nemackoj doprinosi godisnje – paz’ sad….90 milijardi eura! OPA BATO! A Turaka zvanicno ima oko 3.2 miliona, a nezvanicno sigurno preko 4.5 miliona u nemackoj. Srbija ima GDP od oko 45 Milijardi Eura na 8 miliona stanovnika, pa uporedi sad ove dve cinjenice i videces koliko nemas veze. Drugo, sa integracijom nasih ljudi vidim da tek tu nemas pojma, u interakciji sa nasim ljudima ja se uvek drzim proverenog moto-a „od nasih sto dalje….samo sto dalje“. U Berlinu ja ne znam coveka naseg porekla koji nije imao problema sa zakonom – sto Srba, sto Hrvata, a Turci su ne duplo nego petoduplo vise od nasih proverenih „domacina“ i „porodicnih“ ljudi, i porodicni i pravi domacini i uvek su dobre komsije – kod Turaka nema davanja novca na kamatu i ozhderavanja od alkohola, sto se za nase ljude bas nikako ne moze reci! I zato, ako nemas par godina iskustva suzivota sa razlicitim narodima i verama po drugim drzavama, onda ne trkeljaj bezveze molim te. Po pitanju de-fakto integracije – nasi su trubetina nevidjena, dok vecina turaka IMA nemacki pasos. Nasi samo pricaju o miloj Srbiji i Kroatiji kako se „budu vratili“, a ja ne znam nikoga da se ikada vratio u rajske im dopichnjacke vukojebine, osim krimosa koji su proterani.
@srbenda iz b. topole
Hvala Srbendo na recima podrske narodu koji je najvise zrtvovan u WWII.
Ja se izvinjavam sto sam izdvojio samo polticki analfabetizam, i time ucinio nepravdu mnogobrojnim funkcionalnim analfabetama ostavljajuci ih izvan konteksta. Ovim ispravljam svoju gresku i jos jednom molim za izvinjenje.
..@ stormwatch…Neverovatno, ali i ja sam navijao za gospodina Sandersa Delovao mi je nekako kao najrazumniji i najdobrocudniji covek u tom momentu.Izgleda da Ameri kao glasaci imaju mnogo slicnosti sa nasima . mnogo veruju medijima koji su izgleda“ odradili’ gos-n Bernie.. Uzasavao sam se i pomisli da ce ona “clingonka“ biti predsednica USA.. Mislim da Tramp nije dovljno jaka licnost da se odupre vojnom lobiju .. a da privatno ( sto se tice sireg obrazovanja i poznavanja svetskih istorijskih tokova i dogadja nema ni dopisnu plesnu skolu) al sta je tu je!!!!..Osecam da se nesto gadno sprema (kao kostobolja pred maglu)!!!
Dva u jedan
Dobro kazes:
„““Neka se nose nazad u svoju vukojebinu ako misle da to prave od svoje nove domovine, džamije, uvođenje šerijatskog prava, burke i slična sranja! Ni mi tamo ne gradimo crkve. Also, niko njima ne sprečava „integrisanje“, oni sami to neće.“““
Upoznao sam maldica, muslimanskog fanatika, koji je navlacio tinejdzere na heroin da bi ih kontrolisao i ispiro mozak uvlaceci ih u dzihad / fanatizam.
Imao sam priliku upoznati cetiri decaka 12 godisnjaka (drugara) koji su se pomuslimanili tako reci „u tisini“ (iza ledja svojih roditelja) da ne bi bili maltretirani ili cak i ubijeni na ulicama naseg evropskog grada a od muslimanskih bandi. Jednom od decaka su roditelji iz Juzne Amerika i jace katolici, ne znam kako ce reagovat jednog dana kad saznaju.
Koliko sam puta dobio pogled pun mrznje na ulici od klinaca muslimana (koje uopste ne poznajem) to vise i ne brojim. Odrasli bolje sakrivaju koliko nas mrza nego deca, na deci se vidi da ih roditelji uce mrznji i netrepljivosti prema SVIM nevernicima, to jest nama.
Jedan klinac mi je (u prodavnici gde redovno kupujem voce) „iz cista mira“ nesto nerazumljivo reko (pretpostavljam nista dobro) i samo sto mi se nije uneo u lice sa nekim sarkasticnim pogledom punim mrznje. Kad sam pitao vlasnika radnje (s kojim sam se vec dobro poznavao kroz cestu kupovinu) sta je s klincem, koji mu je djavo, ovaj mu samo reko nesto meni ne razumnjivo i klinac se udaljio pola metra i dalje me uporno gleda sa mrznjom. Ne moram kazat da nikad vise kod tog coveka nisam kupovo iako se on uvek pretvaro kao prijateljska licnost a danas znam da je folirant koji nam se smeska a u stvari mrzi nas iz dna duse, vidi mu se po ponasanju deteta.
Biti musliman se promenilo u zadnjih 20ak godina. Mi smo kod nas navikli da su oni casni ljudi i dobre komsije. NIJE VISE TAKO, 99% muslimana danas mrzi sve sto nije muslimansko.
Nekad sam postovo muslimane kao karakterne ljude, danas znam da su to ljudska tela sa potpuno ispranim mozgovima kojima je zdrav razum totalno izbrisan, zamenjen mrznjom.
Kad covek nekom pomogne nagrada je taj prijatan osecaj u srcu. Ali ako pomognes muslimanu on tu pomoc pripisuje Alahu a ne tebi. Zabranjeno im je od Alaha da nam budu zahvalni kad im pomognemo sto se najbolje vidi po ponasanju migranata. Mi njima stanove, pare, skole a oni nama masovno siluju decu (i musku i zensku) i jos zato ni u zatvor ne idu. Da ne pricamo o ubistvima i drugom kriminalu koji nas zadesio od njih.
Sve ih treba vracat odakle su dosli jer „jedini“ cilj koji oni imaju je da Alah / saria vlada svetom. Ko ovo ne svata i ne uzima ozbiljno radi za njihovu korist a nasu stetu.
Lenin
Ne veruj nocnim morama. Muslimanke su mnogo lepe i seksi, a obozavaju nas Evropljane i trude se da muskarac uvek bude zadovoljan. Kad uvece sednes u bar u hotelu, one se rasporede po okolnim stolovima i samo cekaju / gledaju da ti uhvate pogled. Kad izaberes koja ti se svidja to vece (dugonoga, prsata …) samo joj se nasmesis i ona ce zurno doci za tvoj sto i odradit sve ostalo, bukvalno do kreveta. Ne moras ni rec njihovog (il bilo kojeg drugog) jezika znati. Sve je ovo besplatno osim sto ti normalno platis posebnu sobu za nju posto je recepcioner pravi musliman „i ne bi ziv“ dozvolio da njihova zena deli sobu sa nevernikom. No cim mu tutnes malo para on zaboravi na bozje zakone. Pare su cudo. E, tu dolazi onaj deo sto se tebi iz nekog razloga skroz pogresno prikazao u snu, kako kazes „kad ih ogulim sve neke rugobe“, al normalno iz postovanja prema curama necu ti taj deo pricat.
Na ulici ne smes da se pojavljujes sa njihovom devojkom ni danju ni nocu jer mozes bit napadnut za to od strane obicnih gradjana (oni kod nas ne samo da se setaju sa nasim zenama nego ih i siluju bez krivicne odgovornosti). Recimo nocu njihove devojke kada idu od hotela do hotela obavezno idu taksijem jer bi ih milicija uhapsila samo zato sto su zensko a hodaju ulicom nocu. Moj drugar se bio malo zaljubio i kreno peske sa devojkom u nocni obilazak hotela i plaza al je naisla milicija i odma mu devojku uhapsila. On kao ponosan Djetic odma je probo da zastiti devojku tako da su i njega uhapsili. Pustili su ga posle nekoliko sati posto je stranac, jedino sto su ga malo obrazovali, to jest natamburali.
Moram da kazem ovde da su to divne cure koje traze strance da ih ozene i vode sa sobom u Evropu. Njihov je cilj da te zavedu, cesto im to uspeva jer su stvarno lepe i mnogo bolje tretiraju muskarce nego vecina nasih zena. Zamalo i ja jednu da ozenim al kad su mi pred svadbu rekli da moram da se pomuslimanim, tu sam se razljubio.
Razlika je nezamisliva izmedju njihove i nase kulture te moram jos nesto spomenit. Kod nekih muslimana ako zena izgubi bebu mogu da je prebiju, ubiju, da je oteraju da je zigosu umesto da joj pomognu u tom trenutku najvece tragedije za nju.
Jedna mi cura cedila mleko u usta, to mi se nikad prije nije desilo i bilo mi cudno al nit smo se jednu rec razumeli nit bi ja u tom trenutku pito otkud mleko. Sutradan mi prijatelj musliman objasnio da joj je pre tri meseca dete umrlo na porodjaju i da je muz zato otero i sad je zigosana kod njih, i njena rodjena porodica je se odrekla.
Oseco sam se jako lose tad, iako nisam znao nit bio kriv za njenu nesretnu sudbinu. Dao sam joj para svaki put kad bi je video al nikad je vise u sobu nisam vodio. To mleko je bilo namenjeno umrloj bebi.
Kakav je to bog il vera koja kaznjava zenu u trenutcima takve nesrece?
Pravdoljub ..
Radio si na mobi u Tavankutu, to je lipo od tebe neg el ti cesto pljujes po samom sebi kao ovde sto vredjas i ponizavas Bunjevce?
Stormwatch
Vidim da znas nesto o Nemackoj al takodje vidim da dosta prenosis sta si cuo od nasi dzabalebarosa sto po ceo dan piju kafe i pricaju o velikim poslovima koji nikad da se dese. Malo mi licis na one nase „Vidio sam Porsche = Vozio sam Porsche“ jer da malo znas Turke znao bi da se Turci ne integrisu vec redovno rugaju lokalnom stanovnistvu, a tek njihove zene, i uz i bez kafe u tom nalaze veliko zadovoljstvo!?
Nase ljude si ocrnio kao da su svi kriminalci (velika vecina nisu) a Turke ishvalio kao andjele. 99% nasi kriminalaca su nula za Turke jer oni organizovano i zestoko truju Evropu heroinom koji APSOLUTNO unistava zivote ne samo korisnicima nego i njihovim porodicama.
Heroin = mizerna, spora, odvratna smrt. Nedavno sam nekog ispravio na drugom SU forumu kada je reko da su trava i heroin jednako opasni i dobio sam gomilu minusa sto mi kaze da Suboticani nemaju pojma koliko je heroin opasan. Po opsnosti, razlika izmedju heroina i trave je tako velika kao izmedju T-rex-a i pileta koje se tek izleglo. Sto ne znaci da treba koristit travu, a pogotovo ne mladi ljudi.
Da se vratimo na temu.
Kazes:
„““kada bi ja gledao sa jevrejske strane, onda bi nasao bar 2000 poubijanih sto blizih sto daljih rodjaka po raznim koncentracionim logorima u Evropi“““
Znas da je Papa Pius XII (Eugenio Pacelli, koga je istorija upamtiala kao Hitler’s Pope) mrzio Jevreje i bio zestoki ljubitelj Hitlera i Stepinca (spiritualnog vodje ustasa), ista dva monstruma za koje ti kazes da su ti pobili 2.000 rodjaka (Jevreja).
http://www.bibliotecapleyades.net/vatican/esp_vatican55.htm
„““Recapitulation of new evidence shows that Pacelli saw the Jews as alien and undeserving of his respect and compassion. He felt no sense of moral outrage at their plight. The evidence was explosive. It showed for the first time that PaceIli was patently, and by the proof of his own words, anti-Jewish.“““
Dobijas napade beznadja i ludila kad ti se kaze istina o onima sto su ti pobili 2.000 rodjaka, tako da mi tu stogod nije jasno.
Kako to da jedan Jevrej (tako se predstavljas) fanaticki obozava ustase i katolicku crkvu ako su mu 2.000 rodjaka pobijeni od nacista i ustasa a uz blagoslov katolicke crkve?
Tu bi te zamolio ako oces opet da kazes (negde proslog leta si reko ovde) ko ti je to od najblizih bio osudjen za ratne zlocine u WWII te je morao da bezi iz Jugoslavije (od Tita) i sakriva se u legiji stranaca dvadeset i nesto godina?
To sto si me nazvo sljamom to cu ti oprostit, istina je vaznija, a pogotovo za tebe.
—–
Gospodo moderatori pokusao sam da se drzim pravila, sve u mom komentaru je istina ukljucujuci istorijske cinjenice koja znam da nece svakom prijati, ali kome istina smeta taj ima problem u svojoj glavi i to ne bi trebalo da nas ostale sputava da ne iznosimo svoja misljenja.
Posto sam vec poceo komentar video sam da cu da razduzim ali sam ipak nastavio jer jedna od lepota ovog naseg virtuelnog gradasubotice je i ta da mozes i da razduzis.
Hvala vam za to!
Podrska za ocigledan trud da se svadje svedu na civilizovan nivo. Zabrana koristenja visestrukuih nikova mislim da bi dosta pomogla, iskren covek nema razloga da koristi vise nikova jer oni sluze nik-anonimnom laganju, vredjanju i provokacijama, izazivaju svadje.
Istina je takodje jedan od problema. Lazi se pobijaju istinom, sto neki uopste ne podnose.
Moram takodje rec da se ja kao Bunjevac ovde ponekad osecam kao Indijanac u Americi. Negiranje, omalovazavanje, vredjanje … a moja Subotica u pitanju.
Hvala vam i zelim prijatan dan svima!