Sindrom subotičkog asfalta

Kada je prošlog avgusta preasfaltiran, trotoar u ulici Braće Radić je postao jedna od retkih čiji se izgled mogao nazvati pristojnim. Ali ne leži vraže, nije prošla ni puna godina a sveže postavljeni asfalt je raskopan. Razlog je nebitan, jer uvek ima nešto da se priključuje, uključuje, povezuje i polaže, a nakon obavljenih radova dobiće zakrpu, kako to priliči i dolikuje jednoj subotičkoj ulici.

 

Sveže – avgust 2011

avgust 2012. – uredno izbetonirano a uskoro ce dobiti i zakrpu

Sindrom raskopavanja sveže asfaltiranih puteva, trotoara i biciklističkih staza je tradicija u Subotici od kada je isti prvi put postavljen u gradu. Toliko je česta pojava da bi mogla da bude i deo folklora grada. Mali je broj ulica koje imaju tu sreću da njihov asfalt poživi nekoliko godina netaknut. Uglavnom su to male i beznačajne ulice koje neće dobiti toplanu, vodovod, kanalizaciju ili gas u narednih 100 godina. One druge bitnije se prekopavaju bar jednom, a poneke i više puta tokom godine, jer uvek postoji valjano opravdanje zašto to činiti. Postoje slučajevi u kojima je asfalt isečen tek nekoliko nedelja nakon presvlačenja cele ulice.

 

Zbog svega toga, ulice grada deluju kao da smo deo neke rumunske provincije iz doba Čaušekua. Ne može Direkcija za izgradnju grada da položi toliko asfalta koliko druga javna preduzeća mogu da raskopaju.

 

Postoje i svetli primeri, tačnije dva u kojima je tokom rekonstrukcije ulice došlo do kompletne sanacije podzemnih instalacija pa se sveže postavljen asfalt ne dira. Jedna je Izvorska, a druga Braće Radić čiji su trotoari i biciklističke staze pod asfaltom. Ali one ne mogu da isprave glupost i nedostatak koordinacije između javnih preduzeća.

 



KOMENTARI

  1. dobra volja kaže:

    Šta bi bilo kad bi se neko čiji je posao da čuva grad, da ga dograđuje i da ga razvija, zauzeo i nekoliko dana po pola sata potrošio na to da se preduzeće koje je zaduženo za sitna krpljenja ulica pronađe tehnologiju, metodu, tehniku, da savlada veštinu da krpi asfalt na najbolji mogući način.

    Nije to neka naročita filozofija: seći asfalt precizno pod uglom koji je najpovilniji za kasnije najkvalitetnije vezivanje asfalta, prilijkom popunjavanja rupe ostavljati optimalnu dubinu za nalivanje asfalta ili slične mase, ravnati temeljno i opremom koja je savremenija od lopate ili gumenih građevinskih čizmi, zaliti šavove žitkom masom koja dobro popunjava najsitnije zazore između novog i starog asfalta (kvalitetna fuga – otporna na atmosferke promene ) itd.

    Nisam ni blizu nekome ko je kvalifikovan za ovu vrst posla ali čini mi se da mi je ovaj ostatak zdravog razuma dovoljan da predložim da se to radi kvalitetnije i bolje nego sada.

    Nadzor ne treba da prima radove dok krpljenje nije obavljeno surovo precizno. Da li i kod svojih kuća kad im majstori rade na isti način vrednuju učinak majstora kao što čine na javnim površinama.

    Pa samo malo truda je potrebno. Ako im to ništa ne znači onda ljudi koji brinu o javnim poslovima ne treba da rade taj posao. da budem jednostavan kazaću da na nekim poslovima jednostavno treba da rade ljudi koji su „PICAJZLE“ – nekada vas nerviraju svakog momenta ali kad se glave ohlade onda vidite da je dobro što su istrajni i principijelni.

    Inače, jednoga dana neko će shvatiti da trotoare ne treba pokrivati integralno – oni koji prave pare više i brže od nas i koji ih bolje čubvaju i više poštuju i koji su jači, pametniji i bogatiji već odavno pokrivaju trotoare pločama cca 60 x 60  santimetara i nemaju ovakve probleme.

    Imam najbolje namere, zato i govorim sve ovo .

  2. Pajo kaže:

    Senoina asvaltiramo oko izbora a vec rasecen i postavljen slivik!A i vec se izmedju zgrada naslo ulegnuce!A Izvorska isti slucaj jos pre predavanja secen asvalt zbog slivnika na Beogradskom putu!Zamisli sad N.Dimic postavlja se novi toplovod a isecene prikljucke vode i kanalizacije popravili radnici koji su preseklji nestrucno a ne kvalifikovani iskusni strucni radnici vodovoda !Koji imaju jedino pravo da vrse popravke na njima!E sad kad zatrpaju pa procuri bice popravnjeno na konto vodovoda! Nadzorni organi su skljonjeni!

  3. Pajo kaže:

    A problem je jos i to kada se povredi vod drugog preduzeca ono se nekad i ne sanira nego zatrpa izasvaltira !!Sve samo da se izbegnu troskovi popravke!Ili se na istoj trasi postavi drugi vod veoma blizu njega ili cak na njega pa se kvarovi mogu mukotrpno i mnogo skuplje opraviti!!!V.Karadjica 14ili16 pogledajte na terenu Cev od kanalizacije zdog gasovoda presecen jer jo je smetalo pa takodnje i toplani a posto tada niko nije ziveo u toj kuci tek pre koji dan se ispostavilo da u opste nemaju odvod vode!Plus zbog ispiranja pesak dospeo u ulicni vod pa cek i on se ostetio!!!Popravka nepitaj cenu!

  4. Stein kaže:

    E, da je meni u mojoj ulici malo asfalta, pa makar i iskrpljenog…

    Da, ali onda ne bi morao da dolazi bager da izvlači iz peska kamion čistoće kada zapadne u pesak…

  5. Kertvaros kaže:

    U Nemackoj skoro i da nema asvaltiranih trotoara. Umesto asvalta koriste se betonske kvadratne ploce 40x40x5 cm. Kada ima nesto da se raskopa ispod trotoara, ploce se pazljivo povade i po zavrsetku posla se ponovo vrate na svoje mesto.

  6. Pajo kaže:

    Najgore je kada vidis na terenu da asvaltiraju znas da je tamo zatvarac obratis im paznju, drugi dan preasvaltiran zatvarac ili hidrant. Pa sledeci put kada se zatvara voda u tom kraju moras trazit zatvarac metal detektorom pa razbijat asvalt! A tuzno je da neki koji pred svojom kucom odluce da betoniraju pa prevoku beton preko sahti, hidranata ili ugrambenih! Pa posle je vlasnik histerican kada sa kompresorom radnici preduzeca rezbijaju beton! Pa cak i pretnje da moraju mu beton dovesti u prvobitno stanje na javnoj zelenoj povrsini, a ne vidi da bi on trebao zeleni pojas dovesti u prvobitno stanje! Metohiska ugao 15. maj slican slucaj!!!


  7. Dule kaže:

    kao da je nama problem da rasturimo  sveze postavljen asfalt….

    pitam se kolko ce vremena proci, pa da pocnu da seku metohijsku ili izvorsku itd..jer naravno uvek je neko zaboravan pa se seti kad je sve zavrseno da nesto nije uradjeno do kraja, i ko placa te greske??? verovatno nikme nije previse stalo da vodi racuna o tome jer ako je nesto zaboravljeno, pa sta ima veze raskopacemo pa ce to neko nekako zakrpiti…..

    i mi trebamo u evropsku uniju??? pa nas iako prime u e. uniju primice nas samo da bi imali gde odlagati njihov nuklearni otpad, jer to nikome u srbiji nece smetati!!

  8. Maja kaže:

    Pročitala sam sve prethodne komentare i ne mogu da verujem da niko NE ZNA zašto se raskopavanje sveže asfaltiranih ulica  konstantno ponavlja?
    Svako ponovno asfaltiranje predstavlja se kao „toliki i toliki“ trošak…ustvari košta manje, a razliku neko stavlja u džep! Pa, jednostavnom računicom, što više asfaltiranja, to više zarade!
    (…dinar po dinar – pogača) 

  9. Ivica kaže:

    Hmm…evo jednog primera…išao sam na službeni put u Nemačku, bilo je oko 21h i ovi počeli da stružu jednu traku autoputa (znači rade noću kada su gužve znatno manje)…posle dva dana prolazimo istim putem, nekih 20-tak km je bilo završeno, a jedino što si mogao da primetiš je razlika u boji starog i novog asfalta..sve pokušavaš da točkovima prelaziš preko sastava, odnosno sečenog dela između stare trake, i trake koja je presvučena…prelaz se jednostavno ne oseti…ono je idealno ravno, kao da je rađeno iz jednog poteza…

    I onda dođeš kod nas, radi se presvlačenje trotoara u Štrosmajerovoj, naravno iz dva poteza, a prelaz, pa kao da je neko uzeo i lopatom ga ravnao (možda i jeste)…

    Znači nije problem što se nešto seče/buši pa krpi, već što ovi naši ne umeju da to zakrpe kako valja… 

  10. Gdin Cinik kaže:

    Nemojte biti naivni i misliti da je to stvar neznanja, sve je to stvar pranja novca kombinovanog sa patološkom averzijom prema društvu, društvenoj svojini i sopstvenom gradu…

  11. dobra volja kaže:

    @maja,

    zato se stalno raskopava jer se radi bez ikakve koordinacije, bez usklađenog plana, a to znači i mnogo skuplje nego što bi bilo kad bi se polagale instalacije ili kanali za instalacije pre završnih površinskih radova. Kratkoročno gledano njima ( izvođačima odnosno investitorima, a to su pretežno javna preduzeća, budžet ili Fond) je jeftinije jer svako plaća svoj rad, niko ne sabira to dupliranje, ponavljanje operacija, bacanje materijala itd pa se onda  taj  ogromni sabrani iznos nigde ne vidi.

    Kad bi postojala centralna baza gde se prijavljuje svaka lokacija radova ondabi se brzo videlo da ne zna leva šta radi desna.

    Moglo bi se to stanje prevazići dobrom koordinacijom ( ŠTA RADI TA DIREKCIJA ? ) jer imao bi ko to da prati od onolikih dokonaša . Može se napraviti i dodatno rešenje:svakog dana na elektronskoj mreži u koju sz uvezane sve graddske institucije pojavljuje se , dopisuju se lokacije na kojima se planiraju radovi ili još bolje- svaka izdata dozvola se „kači na net“ i svi zainteresovani vide. Uvek bi postojala prilika da se  priključe i oni investitori koji imaju interes da podele neke fiksne troškove jer svakako u predračunima se iskazuju troškovi „na sitna crevca“.
    Na kraju krajeva, ko se pojavi sa krampom ili mašinom  tamo gde je potrebno ruširti i bušiti nešto što je već urađeno kako treba može da radi ali mora da plati posebnu „taksu za restauraciju“ koja bi bila malo žešća.
    Čuo sam da gradski rukovodioci i kod svojih kuća prvo gletuju zidove pa ih omalaju, postave  oprane zavese pa onda zovu električare da štemuju i parketare da hobluju parket. Ako je to istina – ispada da i gradske poslove rade na isti način ?!?!
  12. djomla kaže:

    Baza podataka?

    Kao da živimo u Njujorku pa imamo na stotine hiljada ulica pa ne možemo sve da ispratimo i iskoordinišemo. Kod nas se radi 5 ulica godišnje, dovoljna su tri sastanka i sve bi se rešilo.

    Dovoljno je da Direkcija pre usvajanja plana rada pozove sva druga JP i kaže: „Ove godine je u planu ovih 10 ulica, iduće ovih 10, a za tri godine planiramo da radimo rekonstrukciju Somborskog puta. Molimo vas uskladite svoje aktivnosti i budžetska sredstva sa ovim planom.“ 

    Ako primerice radi Toplana baš mora da zameni iduće godine neke instalacije u ne predviđenim ulicama onda je dužna da obavesti Direkciju kako bi ova iskoordinisala eventualnu zamenu i drugih instalacija i promenila sopstveni program uvrstivši i tu ulicu.

  13. biba kaže:

    Pored trotoara je još gora situacija sa biciklističkim stazama. Stvarno je pogibeljno vozititi se njima. Da li neko zna kome treba alarmirati takvo stanje? Rupe, ulegnuća, izbočine zbog korenja…. Ja sam prijavila komunalnoj ali kao i da nisam…

     

  14. Pajo kaže:

    biba:

    Pored trotoara je još gora situacija sa biciklističkim stazama. Stvarno je pogibeljno vozititi se njima. Da li neko zna kome treba alarmirati takvo stanje? Rupe, ulegnuća, izbočine zbog korenja…. Ja sam prijavila komunalnoj ali kao i da nisam…

     

     

    Subajk Ali gde ces da je vozis?????

  15. Maja kaže:

    Ovo sam i ja mislila, ali ovde je lepše sročeno 🙂 

  16. urbanista kaže:

    djomla:

    Baza podataka?

    Kao da živimo u Njujorku pa imamo na stotine hiljada ulica pa ne možemo sve da ispratimo i iskoordinišemo. Kod nas se radi 5 ulica godišnje, dovoljna su tri sastanka i sve bi se rešilo.

    Dovoljno je da Direkcija pre usvajanja plana rada pozove sva druga JP i kaže: „Ove godine je u planu ovih 10 ulica, iduće ovih 10, a za tri godine planiramo da radimo rekonstrukciju Somborskog puta. Molimo vas uskladite svoje aktivnosti i budžetska sredstva sa ovim planom.“ 

    Ako primerice radi Toplana baš mora da zameni iduće godine neke instalacije u ne predviđenim ulicama onda je dužna da obavesti Direkciju kako bi ova iskoordinisala eventualnu zamenu i drugih instalacija i promenila sopstveni program uvrstivši i tu ulicu.

    Direkcija je uvek obaveštena šta će Toplana da radi, jer Toplana da bi dobila Lokacijsku dozvolu mora da ima Uslove, Saglasnosti ili kako to ko već zove od svih ostalih JP i JKP koja u tim ulicama imaju instalacije zbog paralelnog vođenja i ukrštanja + uslove od Direkcije gde se kaže da li se kolovoz može raskopavati ili ne, ako da onda pod kojim uslovima i kako da se vrati u prvobitno stanje, šta se radi sa zelenim površinama i sl. Tako da svako JP-JKP mora da obavesti sva ostala kad nešto hoće da kopa, pa tako i Direkciju.
    Eto, čisto da znate proceduru. 

  17. Pajo kaže:

    urbanista:

    Direkcija je uvek obaveštena šta će Toplana da radi, jer Toplana da bi dobila Lokacijsku dozvolu mora da ima Uslove, Saglasnosti ili kako to ko već zove od svih ostalih JP i JKP koja u tim ulicama imaju instalacije zbog paralelnog vođenja i ukrštanja + uslove od Direkcije gde se kaže da li se kolovoz može raskopavati ili ne, ako da onda pod kojim uslovima i kako da se vrati u prvobitno stanje, šta se radi sa zelenim površinama i sl. Tako da svako JP-JKP mora da obavesti sva ostala kad nešto hoće da kopa, pa tako i Direkciju.

    Eto, čisto da znate proceduru. 

    Ha ha ha !!!!!!!! To sve znam i ja ali u praksi i ti znas da to bas nije tako!!!!! A znas li ti kad se dovede ured prodje god dana i polegne asvalt ili propadnu stranice starog asvalta i nikom nista!! Svi mi vidimo fuseraj!!! Sve je to podpis na politickom cmok cmok nivou!!!! Vec 6 meseci mi u voznji smeta udarna jama na pruznom prelazu na Kosovskoj ulici na pruzi za HU. Pa dajte tu malo secite asvalt!! E da jedino kod zeljeznice nema cmok cmok nego odrade svoj posao! 50 metara do pruge treba i njihova saglasnost!! Brze pruge!!!! 🙂

  18. Pajo kaže:

    Za razbijanje asvalta na putevima treba Republicka dozvola koja vazi od do!!! A dali se svi toga pridrzavaju????? Ma ne, niko to nekontrolise ni Policija ciji je to posao! Jedino je to problem kada kazu iz vrha odma asvaltiraj pa posto nije dobro nabijena podloga asvalt ubrzo propadne!!! Novi asvalt se odredjeno vreme ne sme ni seci ni dirati po zakonu!!!

  19. Pajo kaže:

    NO RECI !!!!!!!!!!!!!

OSTAVITE KOMENTAR